Nowo poślubiona kobieta w Hisar w Indiach ofiarą honorowych zabójstw

caret-down caret-up caret-left caret-right
Sheetal
Wiek: 23 lata
Zabita: 29 października 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Hisar, dystrykt Azad Nagar
Pochodzenie: Indie
Dzieci: brak
Sprawcy: wujek Jogendra Malik, siostry Sonia, Ranjana, brat Sandeep
Sheetal, 23-letnia kobieta, została zamordowana 29 października 2023 r. w Hisar, mieście położonym na zachód od New Delhi w Indiach, w wyniku zabójstwa w imię honoru. Podejrzewa się, że wujek matki Sheetal, Jogendra Malik, oraz jej siostry Sonia i Ranjana, wraz z jej bratem Sandeepem, zabili ją w niedzielę wieczorem i natychmiast skremowali ciało, aby uniknąć wykrycia przestępstwa. Oskarżonym postawiono zarzuty z sekcji 302 (morderstwo), 201 (ukrywanie dowodów przestępstwa lub składanie fałszywych zeznań w celu ochrony sprawców) i 34 (zamiar) indyjskiego kodeksu karnego.

Sheetal poślubiła Mandeepa z miłości 29 października 2022 roku. Domniemani zabójcy oskarżyli ją o zhańbienie rodziny i powiedzieli, że wydadzą ją za mąż. Tydzień przed morderstwem Sheetal była zmuszana do współpracy w wymuszonym małżeństwie, a kiedy odmówiła, jej wujek pobił ją. W niedzielę po południu Sheetal wysłała Mandeep wiadomość, że jej rodzina grozi jej śmiercią, jeśli nie popełni samobójstwa. Mandeep spotkał się z nią, uspokoił ją i wyszedł. Później odkrył, że Sheetal została zamordowana i skremowana tego samego wieczoru.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .