Honorowe zabójstwo w Sanandaj w Iranie: Kobieta zamordowana przez męża

Narmin Pirhaman
Zadźgana na śmierć: 23 czerwca 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Sanandaj, Kurdystan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: 2
Sprawca: Mąż
W niedzielę 23 czerwca 2024 r. Narmin Pirhaman, matka dwójki dzieci, została brutalnie zamordowana przez swojego męża, zidentyfikowanego jako Heshmat Kalaei, w Sanandaj, mieście w prowincji Kurdystan w zachodnim Iranie. Czyn ten został popełniony pod pozorem "honoru". Została kilkakrotnie pchnięta nożem przed biurem notarialnym w mieście.

Narmin przybyła na miejsce na prośbę męża, aby sfinalizować rozwód. Między placem Madar a ulicą Siros została zaatakowana i zabita 20 ciosami nożem. Sprawca został aresztowany, a jako motyw zbrodni podał "spory rodzinne".

Prawo w Islamskiej Republice Iranu opiera się na szariacie, dlatego kary dla mężów, którzy zabijają swoje żony, są często łagodne. Iran powinien usunąć artykuł 301 ze swojego prawa karnego i dostosować swoje prawo do przepisów społeczności międzynarodowej.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .