Afgańska dziewczyna zabita, bo chciała żyć na wolności

Roqia
Wiek: 15 lat
Utonęła: 21 czerwca 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Pirmasens, Nadrenia-Palatynat, Niemcy
Pochodzenie: Afganistan
Sprawcy: ojciec i matka
15-letnia Afganka Roqia mieszkała z rodzicami i trójką rodzeństwa w budynku mieszkalnym w Pirmasens, mieście w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat w południowo-zachodnich Niemczech. Roqia była maltretowana przez swoich rodziców; jej matka często na nią krzyczała i popychała ją, podczas gdy jej ojciec regularnie ją bił. Napięcie wzrosło, gdy Roqia zaczęła się odwdzięczać.

W dniu 21 czerwca 2024 r. ciało Roqii zostało znalezione w rzece Ren. Policja zakłada, że Roqia była torturowana przez swoich rodziców, a następnie utopili ją w Renie. Ojciec podobno przyznał, że był niezadowolony ze swobodnego stylu życia córki.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .