Honorowe zabójstwo w pakistańskim Pendżabie: Maria Bibi zamordowana przez ojca i braci

caret-down caret-up caret-left caret-right
Maria Bibi
Wiek: 22 lata
Uduszona: 17 marca 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Pendżab
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: brak
Sprawcy: Ojciec i bracia
17 marca 22-letnia Maria Bibi padła ofiarą rodzinnego spisku w swojej sypialni w domu ojca w Pendżabie w Pakistanie. Tej nocy, gdy młoda dziewczyna spała w swoim pokoju, jej ojciec i dwaj bracia weszli do środka, aby zrealizować swój straszny plan. Jeden z braci, Mohammad Faisal, podszedł do łóżka, położył poduszkę na ustach dziewczynki i przycisnął ją. Inny brat o imieniu Shahbaz zaczął filmować, a Sattar, ojciec rodziny, również był świadkiem zbrodni.

Publikacja tego nagrania wywołała gniew opinii publicznej w Pakistanie, co skłoniło ludzi w całym kraju do protestowania przeciwko temu haniebnemu czynowi i domagania się ukarania rodziny.

Nagranie przedstawiało jednego z braci ofiary duszącego swoją siostrę przez ponad dwie minuty, podczas gdy ojciec przyglądał się temu spokojnie, a nawet podał mu butelkę wody, którą zabójca wypił, leżąc na ciele siostry. Po opublikowaniu nagrania policja udała się do domu Sattara, aby aresztować sprawców, ale ci już uciekli.

Ze względu na oburzenie opinii publicznej w Pakistanie i szeroki zasięg tej zbrodni w Internecie, policja podjęła szeroko zakrojone działania w celu zatrzymania zabójców. W ostatnią niedzielę ogłosiła aresztowanie Shahbaza, który sfilmował uduszenie swojej siostry i wywołał wściekłość opinii publicznej, publikując nagranie. Następnie aresztowano również Sattara i Faisala.

Attaullah, jeden z funkcjonariuszy policji, wspomniał, że żona Shahbaza była obecna na miejscu zbrodni i na nagraniu wideo, i ona również została aresztowana. Według niego motyw morderstwa nie został jeszcze ustalony. Jednak Faisal najwyraźniej widział, jak jego siostra prowadzi rozmowę wideo z nieznanym mężczyzną, co skłoniło ich do popełnienia tak ohydnej zbrodni.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .