Honorowe zabójstwo w Abadanie w Iranie: Córka uduszona przez ojca

caret-down caret-up caret-left caret-right
Bezimienna kobieta
Wiek: 21 lat
Uduszona: marzec, 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Abadan, Khuzestan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: -
Sprawca: Ojciec
W piątek 29 marca 2024 r. 21-letnia kobieta została zamordowana przez swojego ojca w jednej z wiosek Abadanu w prowincji Khuzestan. Morderstwo zostało nazwane "zabójstwem honorowym". Młoda dziewczyna została uduszona.

Po zgłoszeniu morderstwa na policję, rodzina ofiary zgodziła się na zabójcę i oświadczyła, że nie ma żadnych skarg na sprawcę tej zbrodni.

W ostatnich latach w prowincji Khuzestan doszło do wielu zabójstw honorowych, a wszyscy ci mordercy otrzymali przebaczenie od rodziny w pierwszych dniach zbrodni, a sprawcy zostali zwolnieni z więzienia po krótkim czasie.

Iran powinien dostosować swoje prawo do międzynarodowych standardów, w szczególności poprzez zniesienie przepisów, które pozwalają sprawcom zabójstw honorowych na usprawiedliwienie przez ich rodziny lub wymierzenie im jedynie znacznie ograniczonych wyroków więzienia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .