Honorowe zabójstwo w Mashhad w Iranie: Ofiara małżeństwa dzieci zadźgana na śmierć przez męża

caret-down caret-up caret-left caret-right
Zeinab
Wiek: 18 lat
Zadźgana na śmierć: 3 lutego 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Mashhad, Razavi Khorasan
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: -
Sprawca: Mąż (23)
Według strony internetowej Rokna, 18-letnia kobieta, która również była ofiarą małżeństwa dzieci, została brutalnie zamordowana przez swojego młodego męża pod pozorem "honoru" w jednej z dzielnic miasta Mashhad. Kobieta zmarła w szpitalu w Mashhad w wyniku ran kłutych zadanych przez męża.

Po popełnieniu przestępstwa 23-letni oskarżony uciekł z miejsca zdarzenia. Kilka godzin później wrócił do domu, by potwierdzić śmierć żony, a następnie został aresztowany. Wyraził zamiar zabicia swojej żony po powrocie, gdyby nadal żyła.

Zabójstwa honorowe, praktyka polegająca na mordowaniu osób przez członków rodziny za rzekome naruszenie honoru, są w Iranie nielegalne. Artykuł 301 kodeksu karnego zezwala jednak na zmniejszenie kary dla mężów, którzy zabijają swoje żony w pewnych okolicznościach.

Szkodliwy wpływ artykułu 301, który prowadzi do zwiększonej liczby zabójstw kobiet, jest widoczny w przypadku Romina Ashrafi. Romina została ścięta przez swojego ojca tylko dlatego, że miała chłopaka. Ojciec popełnił morderstwo po tym, jak jego prawnik zapewnił go, że maksymalny wyrok za zabicie córki z powodu "honoru" wyniesie tylko 3 lata. Pomimo skazania go przez sędziów na 9 lat więzienia, został zwolniony po odbyciu zaledwie 2 lat. Kiedy sędzia zapytał go, dlaczego zdecydował się zabić swoją córkę zamiast Bahmana Khavariego, mężczyzny, z którym Romina uciekła, odpowiedział: "Gdybym zabił Bahmana Khavariego, szukaliby zemsty na mnie. Jednak tak się nie stało z moją córką".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Zabójstw honorowych and tagged , , , .