Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Zuhal
urodzony: 1969
zastrzelony: 20 lub 29 stycznia 1986 r.
Miejsce pobytu: Heidenheim/Ellwangen (Badenia-Wirtembergia)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej brat Kemal (14 lat w chwili popełnienia zbrodni)
To Niemcy Zachodnie w połowie lat osiemdziesiątych. Nikt nie mówi o zabójstwach honorowych. Ten przypadek jest szczególnie poważny, ale trudno dziś odtworzyć jego szczegóły.

W styczniu 1986 roku 14-letni Kemal strzela na śmierć do swojej 17-letniej siostry na ulicy w Heidenheim. Ze zdaniem "Mój honor jest ocalony" każe się aresztować. Później sędzia mówi o egzekucji.

Siostra złożyła na ojca doniesienie o przemocy domowej i została usunięta z rodziny przez służby ds. młodzieży. Mieszkała w nadzorowanej placówce i kształciła się na fryzjerkę. Rodzina jest ściśle religijna i wysyła swoje 9 dzieci do szkoły koranicznej.

Wydział dla nieletnich Sądu Okręgowego w Ellwangen skazał Kemala na siedem lat więzienia za morderstwo podczas niepublicznej rozprawy. Maksymalny wyrok dla młodocianego wynosiłby 10 lat. Ojciec demonstracyjnie poparł zbrodnię przed sądem. Z tego co wiadomo, rodzice nie są oskarżeni o podżeganie do morderstwa.

Na chwilę obecną jedynym źródłem informacji jest stary artykuł, prawdopodobnie z FAZ (patrz poniżej).

Siostrom Zuhala udaje się jednak później (jak się sądzi) prowadzić bardziej swobodne życie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .