Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Ali
urodzony: ?
zasztyletowany na śmierć: styczeń 1986 r.
Miejsce zamieszkania: Amstetten (koło Stuttgartu)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: ?
Sprawca: jego szwagier (15 lat w chwili popełnienia przestępstwa)
Ali jest żoną Filiza i chce rozwodu. Jej rodzina widzi, że jej honor został przez to nadszarpnięty. Rozkazuje 15-letniemu bratu Filiza zabić Ali.

W wypełnionej po brzegi czteroosobowej sali w szpitalu okręgowym w Geislingen młody mężczyzna dźga szwagra nożem. Ucieka i jest poszukiwany międzynarodowym nakazem aresztowania. Cztery dni później zostaje aresztowany w Turcji. Ponieważ Turcja nie wydaje go do Niemiec, może być tam sądzony.

Chociaż przypadek ten jest rzadkim zabójstwem honorowym mężczyzny i choć w latach 80. o zabójstwach honorowych i społeczeństwach równoległych prawie się nie mówiło, policja już wtedy mówiła o zabójstwach honorowych. Ale ponieważ sprawa ta miała miejsce dawno temu, niewiele można się z niej nauczyć. Mimo to, typowe cechy zabójstwa honorowego są oczywiste: sytuacja rozwodowa, zlecenie zabójstwa z wewnątrz rodziny, wybór syna, który wciąż jest objęty systemem sądownictwa dla nieletnich, oraz publiczna inscenizacja zbrodni: świat musi zobaczyć, że honor jest broniony.

Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie informacje na temat tej sprawy (i prawidłowe nazwiska osób w nią zaangażowanych).

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Südwestpresse poinformowała o sprawie (niestety nie jest już dostępna online).
Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .