Historia zabójstw honorowych

Sashu
urodzony:
zasztyletowany na śmierć: 11 sierpnia 1985 r.
Miejsce zamieszkania: Kassel
Pochodzenie: Erytrea
Dzieci: Sashu i jej mąż mieli kilkoro dzieci z obu swoich pierwszych małżeństw oraz dwoje wspólnych dzieci: chłopca i dziewczynkę w wieku 3 dni
Sprawca: jej mąż Hangambes Tesfamicael (44 lata w chwili popełnienia zbrodni)
Sashu i Hangambes Tesfamicael mieszkają w małej erytrejskiej kolonii w Kassel. Oboje mają dzieci z pierwszego małżeństwa, a także wspólnego syna. Problemy małżeńskie są ogromne. Tesfamicael oskarża swoją żonę o prostytucję, jak podaje jedna z gazet, co prawdopodobnie oznacza, że nazywa ją dziwką. Latem 1985 roku ucieka ona do schroniska dla kobiet.

Spotyka się rada Erytrei i namawia Sashu, by wróciła do męża.

Mediatorzy nie interesują się przemocą domową, ale tym, czy Sashu miała kontakty z mężczyznami w Sudanie. To właśnie tam uciekła, zanim mąż sprowadził ją do Niemiec.

Zanim rada spotyka się ponownie, Sashu rodzi córkę w szpitalu miejskim. Trzy dni później odwiedza ją Tesfamicael i dźga ją jedenaście razy nożem kuchennym.

Sąd rejonowy w Kassel skazuje zabójcę na 15 lat więzienia za zamordowanie i napaść na inną kobietę w listopadzie 1986 roku. Sędzia nazywa ten czyn "najohydniejszą rzeczą, jaką można sobie wyobrazić".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Taz poinformował o sprawie 27 listopada 1986 roku (niestety nie jest już dostępny online).
Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .