Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Malika
ur.: 1973
zasztyletowany na śmierć: 4 sierpnia 1985
Miejsce zamieszkania: Frankfurt
Pochodzenie: Maroko
Dzieci: brak, sama była jeszcze dzieckiem
Sprawca: jej ojciec Abdeslam Ben Ayade, 41 lat w chwili popełnienia zbrodni
Ojciec Maliki, Abdeslam Ben Ayade, przybył do Frankfurtu z Maroka w 1971 roku. Dziewięć lat później berberyjski tkacz dywanów sprowadził do Frankfurtu swoją żonę Mimounę i ich sześcioletnią wówczas córkę.

Ojciec wkrótce zaczyna pić i wyrzuca żonę i córkę z domu. Uciekają do schroniska dla kobiet. Wkrótce potem Ben Ayade staje się bezdomny. Jego żona nadal opiekuje się nim w schronisku dla kobiet. Jednak on otwarcie grozi, że ją zabije. Zarzuca 12-letniej córce, że jest dziwką.

4 sierpnia 1985 roku ojciec spotyka się z żoną i córką w mieście. Zmusza Malikę, by poszła z nim do miejskiego lasu, gdzie trzykrotnie wbija jej nóż w serce. W obecności świadków natychmiast przyznaje się do zabicia córki. Na policji sprawia bezinteresowne wrażenie.

Abdeslam Ben Ayade został skazany na sześć lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .