Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Perihan Yakupoglu
Urodzony: 1959
Uduszony i pobity na śmierć: 22 marca 1983
Miejsce zamieszkania: Andernach (Nadrenia-Palatynat)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej ojciec Abdullah Yakupoglu (51 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Abdullah Yakupoglu przyjeżdża do Niemiec w 1964 roku jako robotnik, a pięć lat później sprowadza żonę i trzy małe córki. Dziewczynki kształcą się na fryzjerki. Najmłodsza jest oddana ojcu i wychodzi za mąż za wybranego przez niego Turka.

Dwie starsze siostry - Emine i Perihan - nie chcą tego. W marcu 1980 roku trzy siostry opuszczają dom w środku nocy. Emine wychodzi za mąż za swojego niemieckiego chłopaka. Perihan natomiast odmawia powrotu i zamążpójścia. 22 marca 1983 r. ojciec zabija córkę na parkingu w pobliżu Andernach, dusząc ją i uderzając młotkiem w głowę.

Abdullah w kwietniu 1984 roku zostaje skazany przez sąd rejonowy w Koblencji na karę dożywotniego więzienia. Dwa lata później sprawa zostaje udokumentowana w filmie ZDF "Abdullah Yakupoglu: Dlaczego zabiłem swoją córkę?". W areszcie zachorował na raka i został zwolniony, aby ostatnie miesiące życia mógł spędzić w domu, gdzie umiera.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • .
Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .