Historia zabójstw honorowych

Cavus Ünlü
Urodzony: 1960
Zabity: 15 grudnia 1986 r.
Miejsce zamieszkania: Munich
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: prawdopodobnie żadne
Sprawcy: Osman Ü. (37 lat w chwili popełnienia zbrodni), Turan Ü. (30 lat), Senol Ü. (29 lat), kuzyni
W grudniu 1986 roku dwaj bracia zabili 26-letniego tureckiego pracownika budowlanego/polakiernika w mieszkaniu jednego z nich w Munich. Uderzyli go w głowę żelaznym prętem, nałożyli na nią plastikową torbę i udusili. Młodszy brat wyrzuca zwłoki do lasu w Deisenhofen. Myśliwy odkrywa zakrwawione ciało w samochodzie. Narzędziem zbrodni jest narzędzie z ostrymi krawędziami. Podejrzenia szybko padają na dalszą rodzinę. Policja nie jest jednak w stanie nikomu niczego udowodnić.

W maju 2009 roku - prawie 23 lata po morderstwie - policji udaje się skazać sprawców dzięki nowej analizie śladów DNA. Dochodzenia ujawniają: Cavus był żonaty, być może pod przymusem. W każdym razie była to importowana panna młoda z Yozgat w środkowej Anatolii. Ale on żyje z inną kobietą. Jego żona Melahat popełnia samobójstwo (przypuszczalnie z tego powodu) w 1986 roku. Jego dwaj kuzyni zabijają wtedy 26-letniego Cavusa.

Kiedy policja wydaje nakaz aresztowania najstarszego z nich (Osmana, murarza, który ma dziś 59 lat), jest on już w więzieniu za sutenerstwo. Tego samego dnia aresztowany zostaje również sprzątacz Turan, a w czerwcu 2009 r. Senol, który obecnie jest na wcześniejszej emeryturze. On również przebywał już w więzieniu za przestępstwa na tle seksualnym. Wszyscy trzej sprawcy są kuzynami zmarłej kobiety.

Proces rozpoczyna się w lutym 2010 roku. Prokuratura wyraźnie mówi o zabójstwie honorowym. Motywem była chęć przywrócenia honoru rodziny. Za to w kwietniu 2010 roku Sąd Okręgowy w Monachium skazuje całą trójkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .