Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Kübra Yilmaz
ur. 1949 r.
zasztyletowany na śmierć: 11 lipca 1988 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin-Wilmersdorf
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 2 synów
Sprawca: Abdulbahri C. (w chwili popełnienia zbrodni miał 34 lata)
Abdulbahri mieszka w Niemczech od 1981 roku. 11 lipca 1988 r. zadaje śmiertelne ciosy nożem wdowie Kübra Yilmaz. Ciało znajduje jeden z jej dwóch synów. Morderstwo początkowo pozostaje nierozwiązane.

W 2002 roku Abdulbahri trafia do więzienia na dwa i pół roku. Z pomocą znanej pracownicy urzędu imigracyjnego (która była w nim zakochana) nielegalnie przemycił do Niemiec członków swojego kurdyjskiego klanu. W związku z tym pobrano od niego próbki DNA. Po zatrzymaniu Abdulbahri przeprowadził się do Halle/Saale. Jako zawód podaje oberżystę, w książce telefonicznej figuruje jako biuro podróży.

Podczas śledztwa w sprawie niewyjaśnionego morderstwa Kübra Yilmaza policja wpada na trop Abdulbahriego dzięki dopasowaniu DNA. W czerwcu 2008 roku zostaje on umieszczony na liście śledczych.

W sierpniu 2008 roku, 20 lat po zbrodni, Abdulbahri leci ze Stambułu do Berlina. Zostaje aresztowany podczas kontroli imigracyjnej na lotnisku Schönefeld. Tymczasem ma niemiecki paszport i siedmioro dzieci.

Nic nie wiadomo na temat motywu, więc nie wiadomo, czy jest to zabójstwo honorowe, czy nie. Wiadomo jednak, że sprawca i ofiara znali się i że nie było to zabójstwo rabunkowe. Będziemy wdzięczni za wskazówki!

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .