Historia zabójstw honorowych

Ewa i Magdalena
Urodzone: 1962, 1966
zastrzelone: 5 maja 1992 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin
Pochodzenie: Ofiara: Polska; Sprawca: Turcja
Dzieci: co najmniej 1 córka (8 lat w chwili popełnienia przestępstwa)
Sprawca: jej partner Ali K. ( 27 lat)
Ewa jest z Alim. Ma córkę, czy on jest ojcem nie jest jasne.

5 maja 1992 roku Ali strzela do niej w jej mieszkaniu. Motywem jest to, że miała kontakty z innymi mężczyznami. Do pokoju wchodzi jej przyjaciółka (lub krewna) Magdalena. On również do niej strzela, by uciec. Ciała odkrywa 8-letnia córka.

W mieszkaniu, w którym doszło do morderstwa, Ali paliła papierosa. Dzięki zakrojonemu na szeroką skalę testowi śliny wokół kobiet, Ali zostaje skazany w tym samym roku i skazany na dożywocie. Popełnił jeszcze 2 morderstwa: zabójstwo na tle rabunkowym i zabójstwo bezdomnego.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .