Przestępstwa honorowe są teraz karalne

caret-down caret-up caret-left caret-right
"W dążeniu do lepszej "ochrony praw kobiet", rząd powiedział, że postanowił również pozbyć się praw broniących "zbrodni honorowych", szeroko krytykowanego plemiennego zwyczaju, w którym męski krewny może uchylać się od oskarżenia za napaść na kobietę postrzeganą jako hańbę rodziny. Kara za przestępstwo popełnione w celu wykorzenienia "wstydu" kobiety, za rozwiązłość lub nieposłuszeństwo religijnych i kulturowych rygorów, będzie teraz taka sama dla każdego innego rodzaju napaści.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , , , .