Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Yvan Schneider
Urodzony: 1988
Uderzony śmiertelnie: 21 sierpnia 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Rommelshausen/Stuttgart
Pochodzenie: Ofiara: Francja, Sprawca: z rodziny turecko-chorwackiej
Dzieci: brak
Sprawca: Deniz Eroglu, niespełna 19 lat w chwili popełnienia zbrodni, urodzony w Niemczech
Honorowe zbrodnie na mężczyznach zdarzają się rzadko. Ale morderstwo 19-letniego Yvana jest szczególnie brutalnym przykładem.

Sprawcą jest niemiecki Turek Deniz Eroglu. Jego ówczesna dziewczyna, Sessen, jest 16-letnią dziewczyną z Erytrei. Najwyraźniej jest szalenie zazdrosny i przysięga zabić każdego, z kim Sessen "miałaby coś wspólnego". Ponieważ to byłoby "sprzeczne z jego honorem". Dziewczyna twierdzi, że uczeń liceum o imieniu Yvan ją sponiewierał (co nawet nie jest prawdą, znają się tylko przelotnie. Możliwe, że Sessen chce się po prostu pochwalić lub dolać oliwy do ognia).

Deniz rzucił szkołę, jest bezrobotny, ale jeździ dużym sportowym samochodem. Możliwe, że Sessen ma nadzieję na awans społeczny i pieniądze dzięki więzi z Denizem.

Pod pretekstem, Sessen zwabia Yvana w zasadzkę. Tam Deniz bije go na śmierć wraz ze swoim wspólnikiem Romanem. Główny sprawca skacze obiema nogami na głowę swojej ofiary. Siekierą i piłą rąbią ciało. Części zabetonowali w skrzynkach na kwiaty i zatopili w Neckarze. Tułów wyrzucają do lasu.

Ale zapach rozkładu wydobywający się z mieszkania, w którym rozczłonkowano ciało, naprowadził policję na trop sprawców. Niewykluczone, że w pozbyciu się ciała pomagał ojciec Deniza (44 l.) (później odbędzie się przeciwko niemu proces).

W marcu 2008 roku sąd rejonowy w Stuttgarcie skazuje głównego sprawcę Deniza na dziesięć lat więzienia w zakładzie psychiatrycznym - maksymalny wymiar kary według prawa dla nieletnich. Współsprawca Roman (który w chwili popełnienia przestępstwa miał dopiero 18 lat, pochodzi z późnej rodziny repatriowanej z Kazachstanu i jest zwykłym żołnierzem) również dostaje dziesięć lat. Sessen dostanie dziewięć lat. Uważa się ją za współwinną, ponieważ bez wyraźnego powodu uwięziła ofiarę i pomogła pozbyć się jej zwłok. Czwarty oskarżony, urodzony w Polsce Kajetan, który pomagał w porzuceniu ciała, dostanie trzy lata i trzy miesiące. Deniz śledził proces demonstracyjnie obojętnie.

W grudniu 2012 roku można przeczytać, że rada regionalna Stuttgartu nakazała deportację sprawcy. Prawdopodobnie wynegocjowano, co następuje: Deniz może zostać deportowany po odbyciu połowy kary i swobodnie żyć w Turcji. Najpierw prosi o skrócenie zakazu wjazdu z 10 do 7 lat, ale to się nie udaje. Alternatywnie mógłby zostać zwolniony po dwóch trzecich wyroku, pozostać w Niemczech, ale poddać się terapii społecznej i pogodzić się ze swoim przestępstwem. Odrzuca to. Lekarz stwierdza, że nie chce się nawet integrować. Mimo to w 2012 roku chce ponownie zostać w Niemczech i nie zostać deportowany.

W lecie 2017 roku morderca faktycznie odsiedział swój wyrok. Jednak nie jest on jeszcze wolny. Najwyraźniej nadal jest uważany za niebezpiecznego. W marcu 2018 r. odbędzie się nowy proces w sprawie aresztu prewencyjnego. Współsprawcy z tamtego czasu nie przebywają już w areszcie.
.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .