Historia zabójstw honorowych

Imre K.
ur. 1968 r.
ugodzony nożem: 23 lipca 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Monachium
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 4 lub 5 wspólnych dzieci
Sprawca: jej mąż, w chwili popełnienia zbrodni 43 lata, w Niemczech od prawie 30 lat.
Faruk urodził się w Turcji, do Niemiec przyjechał jako uczeń, a później pracował jako zamiatacz ulic w Monachium. W 1984 roku rodzina wydała go za mąż za 16-letniego Imre.

Oboje żyją razem od ponad dwudziestu lat i mają 4 lub 5 dzieci. Małżeństwo, jak później stwierdzi sąd, zostało rozwiązane. Imre kilkakrotnie ucieka do schroniska dla kobiet, ale zawsze wraca do domu. W dniu 23 lipca 2007 r. ponownie ubiega się o miejsce dla siebie i swojej najmłodszej córki, która ma wówczas 9 lat.

Aby zapobiec ich rozstaniu, Faruk dźga żonę w brzuch nożem kuchennym o długości około 20 centymetrów. Dopiero gdy córka wchodzi do łazienki, zaalarmowana krzykami, puszcza ją i ucieka do sąsiadów. Następnego dnia oddaje się w ręce policji.

Inne relacje mówią, że Imre była już w schronisku dla kobiet i chciała tego wieczoru odebrać swoją najmłodszą córkę. Wtedy miałoby dojść do kłótni, bo ona chce rozwodu, a on zamknąłby ją w łazience. Mówi się też o depresji i lekach psychotropowych. Zalecana jest jednak ostrożność: Takie stwierdzenie może służyć jedynie do powoływania się na umniejszoną winę.

Na sali sądowej Faruk mówi o błędzie. Jego żona sprowokowała go, mówiąc: "Nienawidzę cię". Mówi, że się z nim rozwiedzie, ale nie jest zainteresowana wniesieniem oskarżenia.

W kwietniu 2008 roku Faruk został skazany na osiem lat więzienia za usiłowanie zabójstwa swojej żony. Süddeutsche Zeitung donosi, że imię Imre zostało zmienione przez redakcję.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .