Historia zabójstw honorowych

Aynur Özdemir
urodzony: 1984
śmiertelnie ugodzony nożem: 8 czerwca 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Kolonia-Zündorf
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej mąż Vedat Özdemir (w chwili popełnienia zbrodni miał 25 lat)
Aynur od dzieciństwa mieszka w Kolonii. W wieku 19 lat zostaje przymusowo wydana za mąż za tureckiego kuzyna. Para mieszka w Kolonii, najpierw u jej rodziców, później we własnym mieszkaniu. Ona pracuje jako asystentka w aptece, on w fabryce silników.

Po kłótni mąż Vedat zabija żonę, zadając jej wiele ciosów nożem. Ucieka do Turcji i za pomocą telefonu komórkowego dzwoni do przyjaciela, prosząc go, by zaopiekował się Aynur. Wraz z rodziną i policją znajduje jej ciało w łazience ich wspólnego mieszkania.

Rozmowa telefoniczna Vedata zostaje namierzona w Stambule. Natychmiast zostaje wydany międzynarodowy nakaz aresztowania. Dobry tydzień później sprawca zostaje aresztowany w Stambule. Przyznaje się do winy. Nic więcej nie zostało powiedziane.

W więzieniu skarży się, że nie jest deportowany do Turcji. Jest "praktycznie Niemcem". Skarga zostaje odrzucona. Zazwyczaj po deportacji następuje 10-letni zakaz wjazdu.
.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Kölnische Rundschau i Kölner Stadtanzeiger informują o sprawie (niestety nie są już dostępne online).
Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .