Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Sahar
urodzony: 1982
ugodzony nożem: 26 maja 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Norymberga
Pochodzenie: Irak
Dzieci: niejasne
Sprawca: jej były partner życiowy Adnan M., 33 lata w chwili popełnienia zbrodni
Rodzice Sahar sprzedali swoją 18-letnią córkę w 2000 roku z Iraku Adnanowi, taksówkarzowi z Augsburga. Związek małżeński zawarli z imamem z Monachium. To jest początek jej męki. Sahar jest bita i przetrzymywana jak więzień. Mimo że ceremonia religijna nie jest uznawana ani w Niemczech, ani w Iraku za małżeństwo cywilne, Adnan upiera się, że ma nieograniczone prawa do Sahar.

Mimo to młoda kobieta uczy się niemieckiego i integruje się najlepiej jak potrafi. Jesienią 2003 roku ucieka z mieszkania w Augsburgu do schroniska dla kobiet, a następnie do innych schronisk. Otrzymuje zakaz zbliżania się.

Wtedy Adnan odnajduje ją w Norymberdze, prawdopodobnie w domu matki z dzieckiem.

Potem Adnan znajduje ją w Norymberdze, prawdopodobnie w domu dziecka.
26 maja 2007 roku (czyli cztery lata po rozwodzie) zasadza się na Sahar na ulicy i dźga ją 18 razy w brzuch i plecy. Dzięki nagłej operacji przeżywa, odnosząc poważne obrażenia.

Adnan oddaje się w ręce policji, ale twierdzi, że to nie ich sprawa, czy zabił swoją iracką żonę.

W kwietniu 2008 roku sąd przysięgłych w Norymberdze skazuje sprawcę na 13 lat więzienia. Süddeutsche Zeitung zwraca uwagę, że zawsze będzie istniało niebezpieczeństwo, że pewnego dnia inny z rodziny Adnana dokończy jego próbę zabójstwa. Sahar nie jest prawdziwym imieniem Irakijczyka.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , , .