Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Sandra
ur.: 1988
Zasztyletowany na śmierć: 26 maja 2007
Miejsce zamieszkania: Munich
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Tunezja
Dzieci: brak
Sprawca: jej mąż Aimen, obywatel Tunezji, w chwili popełnienia przestępstwa 24 lata, od roku mieszkający w Niemczech
Sandra nie jest zamężna, ani nie pochodzi z kraju muzułmańskiego. Pochodzi z Munich i jest (o ile można to ocenić z zewnątrz) w bardzo normalnych, dobrych okolicznościach. Kiedy miała 17 lat, na wakacjach w Tunezji, zakochała się w konferansjerze i fryzjerze. On przyjeżdża do Monachium, biorą ślub i mieszkają z rodzicami Sandry w Munich dzielnicy Milbertshofen.

Wkrótce pojawiają się kłopoty. Aimen znęca się nad swoją młodą żoną. Chodzi o wyjścia, ukończenie studiów, przyjaciół i dziewczyny, ubrania, plany na przyszłość i tak dalej.

Z powodu ciągłych kłótni Sandra przeprowadza się do mieszkania pod opieką Agencji Ochrony Młodzieży w dzielnicy Lehel w Munich. Jej mąż zostaje u jej rodziców.

Gdy Sandra świętuje egzaminy końcowe z przyjaciółmi, Aimen zasadza się na nią w drodze do domu. 26 maja 2007 roku ponad dwadzieścia razy dźga żonę nożem w korytarzu i podcina jej gardło.

Po dokonaniu zbrodni Tunezyjczyk uciekł, ale niedługo później został złapany. Jako motyw podaje: "Pozbawiła mnie honoru. Nie zasłużyła na to w żaden inny sposób". W trakcie śledztwa Aimen wyjaśnia jednak coś innego: jego prawie sześćdziesięcioletnia teściowa molestowała go seksualnie. Jedna z gazet donosi nawet o świadkach, którzy twierdzą, że widzieli, jak obie się całowały.

Jeszcze nie raz zdarza się, że zabójcy honorowi chwalą się rzekomymi dodatkowymi romansami. W sprawie z 2007 roku w Mönchengladbach sprawca twierdził, że miał związki z czterema siostrami swojej byłej żony Rukiye, która została zamordowana. Czasami miał równoległe związki z ponad 50 kobietami. W związku z tym zalecana jest ostrożność. Do wyjaśnienia pozostaje jednak, dlaczego po rozwodzie mężczyzna mógł nadal mieszkać z teściami. W grudniu 2007 roku Munich prokuratura wniosła oskarżenie. W marcu 2008 roku Aimen został skazany za zabójstwo żony na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Stwierdzono szczególną powagę jego winy, dlatego nie mógł wyjść na wolność po 15 latach.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .