Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Georgius K.
Urodzony: 1971
zastrzelony: 5 maja 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Röthenbach (środkowa Frankonia)
Pochodzenie: ofiara: prawdopodobnie Grecja; sprawca: Kosowo
Dzieci: jeden syn (5 lat), jedna córka (16 lat)
Sprawca: Nedjat Kempinski, Kosowo-Albańczyk, wiek w chwili popełnienia zbrodni 32 lata
Siostra Nedjata, Jasmin (wówczas 30 lub 34 lata) pracuje jako kelnerka w restauracji i ma romans z oberżystą Georgiusem. Jego rodowód nazywany jest czasem greckim, czasem gruzińskim, czasem rosyjsko-greckim. Georgius jest żonaty i ma dwoje dzieci. On jest chrześcijaninem, ale Jasmin jest muzułmanką.

Teraz Nedjat zakłada, że ten pozamałżeński romans nie jest dobrowolny. Przynajmniej tak twierdzi później w sądzie. Postanawia więc zabić kochanka swojej siostry. 5 maja 2007 roku wraz ze swoim młodszym bratem Nehatem Kuci (29 lat) ścigają w samochodzie karczmarza. W centrum Lauf (niedaleko Norymbergi) zatrzymują jego samochód i dokonują egzekucji na drodze publicznej.

Nedjat strzela mu przez przednią szybę w klatkę piersiową. Następnie strzela jeszcze trzy razy. Obaj bracia uciekają do Kosowa przez Włochy i Albanię. Tam w listopadzie 2007 roku Nedjat zostaje aresztowany i poddany ekstradycji do Niemiec. Jego brat jest nadal poszukiwany międzynarodowym nakazem aresztowania.

W sądzie Nedjat przyznał się do zbrodni w listopadzie 2008 roku. Z "Süddeutsche Zeitung": "K. chce w tym pierwszym dniu procesu coś wyjaśnić. Od swojej matki, która nadal mieszka w Kosowie, dowiedział się, że jego zamężna siostra na pewno była w przymusowym związku z karczmarzem. Ten ostatni z pewnością groził, że jeśli jego kochanka znowu go opuści, to pójdzie do mafii. Nie usłyszał tego jednak bezpośrednio od swojej siostry, która sama jest mężatką i matką. Mówi, że nie rozmawiał z nią zbyt wiele o tej sprawie. Ma teraz 34 lata, wtedy z daleka można stwierdzić, czy kobieta jest dobrowolnie w związku.

Według świadków, o romansie tych dwojga wiedzieli wszyscy. Nawet żona karczmarza prawdopodobnie wiedziała o tym związku. Jednak Jasmine popiera zeznania brata w sądzie, być może po to, by go chronić. Następnie zostaje wyprowadzona w kajdankach za podejrzenie składania fałszywych zeznań. W grudniu 2008 roku Nedjat zostaje skazany na dożywocie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .