Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Margarete M.
ur. 1975 r.
zastrzelony: 29 kwietnia 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Schweinfurt/Mettmann
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Macedonia lub Albania
Dzieci: 5 (3-15 lat w chwili popełnienia przestępstwa)
Sprawca: Ilja M., jej rozwiedziony mąż (39 lat)
Mniej więcej w 1992 roku Margarete i Ilja pobrali się. On nie ma zawodu, ona jest z wykształcenia sprzedawczynią w handlu detalicznym, ale później zajmuje się piątką dzieci, które mają razem. Czasami rodzina mieszka w Belgii.

Pod koniec 2006 roku Margarete i Ilya rozstają się po 14 latach małżeństwa: on zostaje w Mettmann, ona przeprowadza się z dziećmi do swojej rodziny w Schweinfurcie.

29 kwietnia 2007 roku Margarete jest w drodze na pchli targ, kiedy Ilya zastawia na nią zasadzkę. W obecności trójki starszych dzieci strzela do żony na ulicy, a następnie popełnia samobójstwo. Być może wcześniej obrał sobie za cel jednego z synów.

Później mówi się, że żona już wcześniej prosiła władze o anonimowe mieszkanie. O groźnej sytuacji wiedziała również policja. Samobójstwo jest nietypowe jak na zabójstwo honorowe.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .