Historia zabójstw honorowych

Fethiye
urodzony: 1972
Zastrzelony: 11 kwietnia 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Kolonia
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 2 dziewczynki (16, 17 lat w chwili popełnienia zbrodni), 1 syn (8 lat)
Sprawca: jej były partner Hamsa (41 lat)
W 1997 roku Fethiye i Hamsa poznali się. W następnym roku urodził im się syn. Fethiye ma już dwie córki, z których jedna jest niepełnosprawna.

Podczas ich związku Fethiye trzykrotnie wnosiła oskarżenia przeciwko swojemu partnerowi o przemoc domową. W lecie 2006 roku rozwiedli się, ale ona nadal utrzymywała z nim kontakt.

11 kwietnia 2007 roku pracownik okazjonalny strzela do swojej byłej partnerki w jej domu. Obecny jest ich syn, a także inni członkowie rodziny. Sprawca początkowo ucieka, ale następnego dnia zgłasza się na policję w towarzystwie adwokata.

Dzieciom zostaje przydzielony opiekun przez Agencję Opieki nad Młodzieżą. Ponieważ opiekun oszukuje dzieci, trzy lata później sprawa ponownie zostaje opisana w prasie. Hamsa prawdopodobnie nie jest prawdziwym imieniem sprawcy.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Express i Kölner Stadtanzeiger donosiły o sprawie (niestety nie są już dostępne online).
Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .