Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Suzana L.
urodzony: 1982
zastrzelony: 31 marca 2007
Miejsce zamieszkania: Elsenfeld/Franconia
Miejsce zbrodni. Miejsce zbrodni: Stuttgart
Pochodzenie: Kosowo
Dzieci: 2 córki (ur. 2004 i 2005), które od czasu zbrodni mieszkają z matką zabójcy w Kosowie
Sprawca: Avdyl Lajqi, jej były mąż, Albańczyk z Kosowa, w chwili zbrodni 32 lata, a w Niemczech już 16 lat
W 2000 roku Suzana ma 18 lat i jest żoną Serba mieszkającego w Niemczech. W 2002 roku zabiera ją do Elsenfeld we Frankonii i zaczyna się nad nią znęcać. Musi mieszkać w mieszkaniu z jego matką. Kiedy Suzana chce się uczyć niemieckiego, teściowa zabiera obie córki na spacer, żeby Avdyl mógł ją pobić. Suzana składa na niego doniesienie o napaść i gwałt. Jednak w sądzie zostaje uznana za niezdolną do zeznań, ponieważ według biegłego sądowego (!) jest w stanie ciężkiego urazu.

Kiedy pewnego dnia jej mąż zapomina zamknąć drzwi na klucz, Suzanie udaje się uciec. Policja odbiera ją i zabiera do schroniska dla kobiet. Suzana nie mówi po niemiecku, ale jej obrażenia są oczywiste.

Stamtąd udaje się do swojej rodziny w Kosowie, gdzie rozwiązuje małżeństwo. Popełnia też poważny błąd, zrzekając się opieki nad swoimi dwiema młodymi córkami.

Powraca do Niemiec i prosi o pomoc Młodzieżową Agencję Opiekuńczą. Urząd potrzebuje jednak kilku tygodni, w czasie których Avdyl zabiera dzieci z matką do Kosowa. Aby je odwiedzić, 25-latka chce polecieć do Prisztiny w marcu 2007 roku. Na lotnisku odkrywa w tłumie swojego męża. Po sześciu strzałach z bliskiej odległości Avdyl pluje na ciało żony.

W listopadzie 2007 roku, podczas procesu o morderstwo, oglądają nagranie wideo z przesłuchania Suzany. Po jego zakończeniu sędzia pyta, jak to możliwe, że mimo widocznych obrażeń, przesłuchujący powiedział do kobiety: "Nie wierzę w nic, co teraz powiesz". Sędzia przesłuchujący odpowiada, że nie miał tego na myśli. Również biegła psycholog wykręca się od tego. Była "związana podstawami naukowymi". Ze Stuttgarter Zeitung z 7.11.2007: " Zasadniczo wiarygodna, ale tak straumatyzowana przez doświadczenie przemocy, że nic nie można z nią zrobić prawnie - wzruszenie ramion najwyraźniej przeszło przez policję i prokuraturę".

W grudniu 2007 roku sprawca został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności i uznany za winnego z pełnym zawinieniem.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .