Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Pembe
urodzony: 1966
zastrzelony: 21 marca 2007
Miejsce zamieszkania: Solingen
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: jedna córka (12 lat w chwili popełnienia zbrodni), jeden syn (3 lata)
Sprawca: jej partner Yakub S. (45 lat), mieszkający w Niemczech od 30 lat
W marcu 2007 roku Yakub S., 45-letni Turek, zastrzelił w Solingen swoją 41-letnią partnerkę. Nie mieszkają razem, ponieważ on jest żonaty z inną kobietą, która pochodzi z jego tureckiej wioski rodzinnej.

Możliwe, że poślubił on swoją żonę w drodze zaaranżowanego małżeństwa, a później wziął tę drugą kobietę za drugą żonę. W sądzie Yakub powiedział jednak później, że "nie ożenił się wbrew własnej woli".

Po ślubie Yakub sprowadza swoją żonę z tureckiej wioski do Niemiec. Mają dwóch synów i córkę.

Z dziewczyną ma też dwunastoletnią córkę i trzyletniego syna. Podobno obie kobiety wiedziały o sobie nawzajem i zgodziły się na taki układ. "Kochałem je obie" - powiedział Yakub przed sądem.

Nie zawsze był tak romantyczny w stosunku do swojej partnerki, z którą był w związku od dwudziestu lat. Zwłaszcza gdy chciała z nim zerwać. "Możesz iść dalej i kopać swój grób. Nie zasługujesz na to, by żyć" - tak według świadka miał jej grozić. Yakub nie przebywa w Niemczech od niedawna, ale od trzydziestu lat.

Kontrowersyjny adwokat Rolf Bossi broni Yakuba przed sądem okręgowym w Wuppertalu. 26 października 2007 roku Turek zostaje skazany na karę dożywotniego więzienia za zabójstwo swojej partnerki. Sędzia widzi zdradę, ale nie podstępne motywy, ponieważ "elementy desperacji" są z pewnością rozpoznawalne. Jego żona, która nie mówi ani słowa po niemiecku, jest obecna na ogłoszeniu wyroku, podobnie jak adwokat Bossi, który jednak w proteście opuszcza salę sądową. Jak można się było spodziewać, złożył on apelację do Federalnego Sądu Najwyższego, który jednak w maju 2008 roku odrzucił apelację.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Był o tym artykuł na rp-online.de, który niestety nie jest już online.
Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .