Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Ömer Y.
ur. 1989
ugodzony nożem: 11 marca 2007
Miejsce zamieszkania: Berlin-Neukölln
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: Hakan T. (17 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Ömer odbywa staż jako mechanik samochodowy i jest zakochany w uczennicy szkoły zawodowej Rabiyi (17 lat). Spotyka się z jej byłym chłopakiem Hakanem, którego zna ze szkoły, wcześnie rano 11 marca 2007 roku - rzekomo na rozmowę. Następnie młoda kobieta dzwoni do swojego nowego chłopaka Ömera. O godzinie 6 rano były chłopak Hakan dźga nowego przyjaciela Ömera 9 razy nożem. Ten wykrwawia się na śmierć.

Hakan ucieka taksówką, rozpoczyna się na niego obława. Zostaje schwytany dopiero 21 czerwca, ponad 10 tygodni po zbrodni, co może wskazywać na współpracę z jego rodziną. Jako motyw zbrodni podaje się "zraniony honor".

Hakan jest znany policji z drobnych wykroczeń i jest uważany za "twórcę stresu". Ömer, z drugiej strony, był uważany za zintegrowanego i solidnego. W październiku 2007 roku Hakan został skazany na 6,5 roku więzienia dla nieletnich za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .