Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Rukiye Pešter
urodzony: 1969
zastrzelony: 9 marca 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Mönchengladbach
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: dorosła córka, Derya, która została zastrzelona razem z nią, syn (ur. 1994), córka (ur. 1997)
Sprawca: jej były mąż Erol, obywatel Turcji i Holandii, w chwili popełnienia zbrodni od 30 lat przebywający na Zachodzie (odpowiednio w Holandii i Niemczech)
Rukiye wyszła za mąż w 1995 roku w Kayseri, w Turcji. Jej pan młody mieszka w Holandii. Podczas wakacji w kraju, jego rodzina wybiera 16-latkę na swoją partnerkę do małżeństwa. Choć są kuzynami, nie znają się. Erol przywozi żonę do Holandii, gdzie początkowo mieszka ona z jego rodzicami.

Para ma dwie córki i syna. Jednak Erol znęca się nad żoną i dziećmi aż do rozwodu w 2001 roku. W trakcie procesu ojciec uzyskuje prawo do opieki nad najstarszą córką Deryą.

Ponieważ jest on agresywny, żona musi z nim zostać, aby ją chronić. Później rodzina przenosi się do Niemiec, gdzie mieszkają trzy siostry Rukiye (które również są żonate z tureckimi kuzynami). Tam Erol próbuje zgwałcić jedną z sióstr. W rezultacie klan rodzinny postanawia, że Erol powinien wrócić do rodziców w Holandii i zostawić żonę i dzieci w spokoju.

Od tego momentu zaczyna ich prześladować. Całymi dniami i nocami stoi przed mieszkaniem w Mönchengladbach. Rukiye ubiega się o opiekę nad dwójką swoich małych dzieci i prosi sąd o ochronę przed przemocą. Na wieść o tym (co kończy się niepowodzeniem) Erol 9 marca 2007 roku strzela na śmierć do żony i najstarszej córki.

Zabójstwu honorowemu towarzyszył skandal sądowy: adwokat powiedział sędziemu przed przesłuchaniem w sprawie opieki nad dzieckiem, że ojciec jest poszukiwany listem gończym. Sędzia powiedział o tym również prokuratorowi. Ale ta informacja została zapomniana i nikt nie zwrócił na nią uwagi. Zaledwie godzinę po rozprawie Rukiye i Derya nie żyły.

14 lutego 2008 roku morderca zostaje skazany na dożywotnie więzienie. Stwierdza się szczególną powagę winy, a następnie zarządza się areszt prewencyjny.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .