Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Derya Pešter
urodzony: 1988
zastrzelony: 9 marca 2007
Miejsce zamieszkania: Mönchengladbach
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej ojciec Erol, obywatel Turcji i Holandii, w chwili popełnienia przestępstwa już 30 lat na Zachodzie (odpowiednio w Holandii i Niemczech)
Derya urodziła się w 1988 r. w Westervoort w Holandii. Kiedy osiąga wiek dojrzewania, jej ojciec zabrania jej uczestniczyć w lekcjach pływania, chodzić na przyjęcia urodzinowe (gdzie zapraszani są również chłopcy) lub zapisać się na zajęcia taneczne w szkole. Pewnego dnia, gdy ojciec słyszy plotkę, że dziewczyna rozmawia w szkole z chłopakiem, rzuca się na nią z nożem. Dziewczynę z trudem ratują członkowie rodziny.

Kiedy rodzice Deryi rozwodzą się w 2001 roku podczas pobytu w Turcji, jej ojciec wymusza na niej opiekę nad nią. Matka Deryi musi więc na razie zostać ze swoim rozwiedzionym mężem, by chronić córkę przed najgorszym.

Później rodzina przenosi się do Niemiec. Ze względu na trwającą przemoc domową klan rodzinny decyduje, że ojciec powinien wrócić do Holandii i zostawić rodzinę w spokoju.

Ale Erol zaczyna terroryzować swoją córkę Deryę, jej matkę i dwójkę rodzeństwa z Holandii. Dzień i noc stoi przed ich mieszkaniem w Mönchengladbach, zasadza się na nich w korytarzu i nocami bombarduje ich telefonami. Kiedy Derya osiąga pełnoletność, prześladowanie staje się ekstremalne, więc jej matka składa wniosek o ochronę przed ciągłą przemocą. Chce także opieki nad dwójką małych dzieci. Po usłyszeniu o tym (co kończy się bez rezultatu), 9 marca 2007 roku, Erol strzela do Deryi i jej matki Rukiye przed ich drzwiami.

Zabójstwu honorowemu towarzyszył skandal sądowy: adwokat powiedział sędziemu przed przesłuchaniem w sprawie opieki nad dzieckiem, że ojciec jest poszukiwany listem gończym. Sędzia powiedział o tym również prokuratorowi. Ale myśl o tej wiedzy zatarła się i nikt nie zwrócił na nią uwagi. Ledwie godzinę po rozprawie Rukiye i Derya nie żyły.

14 lutego 2008 roku morderca zostaje skazany na dożywotnie więzienie. Stwierdza się szczególną powagę winy, a następnie zarządza się areszt prewencyjny.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .