Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Asta Gietenbruch
Urodzony: 1968
Uduszony: 17 września 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Kempten (Allgäu)
Pochodzenie: Ofiara: Litwa; Sprawca: Maroko
Dzieci: 2
Sprawca: jej były kochanek Zohair El B. (28 lat)
Na początku 2007 roku Zohair uczęszczał na kurs języka niemieckiego do Asty Gietenbruch, która pochodzi z Litwy. Jest ona tłumaczką i ma męża Niemca Torstena.

Asta i Zohair nawiązują romans. We wrześniu Asta oddala się od niego. Kilka dni później jej były kochanek dusi ją nad stawem Oy w pobliżu Wildpoldsried (Oberallgäu). Dopiero w grudniu, prawie 3 miesiące później, ciało zostaje znalezione przez rybaka.

Sprawca został latem 2008 roku skazany przez Sąd Okręgowy w Kempten na karę dożywotniego więzienia za morderstwo. Z powodu błędu proceduralnego proces zostanie powtórzony. Błąd proceduralny polegał na tym, że podczas wizyty sprawca powiedział swojej żonie, aby uciekła do Włoch i zeznała za pośrednictwem przekazu wideo, że wynajął rosyjskiego płatnego zabójcę, aby zabił Astę. Jednak ta przechwycona rozmowa nie powinna była zostać wykorzystana.

W procesie apelacyjnym, w grudniu 2009 roku, wyrok został potwierdzony. Podczas ogłaszania wyroku sprawca czyta na głos z Koranu, tłumacz tłumaczy. W sierpniu 2010 roku wyrok się uprawomocnił.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , .