Historia zabójstw honorowych

Katharina Heinitz
Urodzona: 1980
Uduszona: 29 września 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Drezno
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Turcja
Dzieci: 1 córka (w chwili popełnienia zbrodni miała 7 lat)
Sprawca: jej były chłopak Mehmet S. (34 lata)
Mehmet jest sprzedawcą kebabu, jest żonaty i ma 4 dzieci. Nawiązuje romans z piosenkarką Kathariną. Śpiewa ona w zespole Menichal Servants. Ponieważ nie chce rozwodu, Katharina rozstaje się z nim zimą 2006/2007 roku. Później w sądzie powie, że chciał prowadzić życie z dwiema kobietami.

Mehmet zaczyna prześladować swoją byłą kochankę, notatki policyjne są tam od lutego do kwietnia 2007 roku.

29 września 2007 roku Mehmet po raz pierwszy znęca się nad matką Kathariny (53 lata). Zakneblował ją i związał, a następnie ukradł jej klucz do mieszkania Kathariny. Matce udaje się uwolnić i dzwoni na policję. W międzyczasie Mehmet dusi już jednak Katharinę, a jej niepełnosprawna po zapaleniu opon mózgowych córka śpi w pokoju obok.

Mehmet oddaje się następnie w ręce policji. W lipcu 2008 roku rozpoczyna się proces przed Sądem Krajowym w Dreźnie. W styczniu 2009 roku sprawca zostaje skazany na karę dożywotniego więzienia za morderstwo.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .