Historia zabójstw honorowych

Yusra (Yüsra) Sukaya
urodzony: 1982
Uduszony: 8 marca 2013
Rezydencja: Düsseldorf
Pochodzenie: Turcja / Kurdowie
Dzieci: 3
Perpetrator: jej mąż Mehmet Sukaya (32 lata)
Yusra jest (rzekomo już jako młoda dziewczyna) zmuszony do poślubienia jej kuzyna Mehmeta w Turcji i przyjeżdża do Niemiec. Później para ma trójkę dzieci.

Wkrótce dojdzie do przemocy. Jest kilka raportów, w tym o atakach z użyciem noża i pistoletu. Yusra ucieka do schroniska dla kobiet. Jednak wielokrotnie poddaje się presji rodziny. Wróciła, wycofała zarzuty i zniosła zakaz zbliżania się dla jej agresywnego męża.

Zawód Mehmeta jest oznaczony jako Imam. Mówi się, że był członkiem organizacji islamskich w Niemczech.

W dniu 8 marca 2013 r. Mehmet udusił swoją 31-letnią żonę. Potem uciekł z dziećmi do swoich rodziców w Turcji. Jego matka jest zaskoczona, że przyszedł bez żony. Przyznaje się do zbrodni. Rodzice wzywają Mehmeta do zgłoszenia się do tureckiej policji. Informują niemiecką policję, która znajduje ciało Yusry.

Wydaje się, że małżonkowie byli rozwiedzeni lub tymczasowo rozdzieleni w czasie przestępstwa. Prokuratura w Düsseldorfie wydaje nakaz zabójstwa. Gdyby Turcja nie dokonała ekstradycji sprawcy do Niemiec, prawdopodobnie zostałby on osądzony w Turcji. Dalszy przebieg sprawy jest nieznany. Dzieci są u swojej babci w Stambule.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .