Historia zabójstw honorowych

Yazar B.
urodzony: 1967
usiłowanie zabójstwa: 7 grudnia 2014
Lokalizacja: Nienburg (Dolna Saksonia)
Pochodzenie: Turcja/Curds/Jesids
Dzieci: niejasne
Perpetrator: Nicolae, rumuński zabójca (33 lata)
Yazar jest dyrektorem sklepu meblowego w Nienburgu. Może być w związku z zamężną kobietą z Hoyi. Przynajmniej w to wierzy jej 32-letni mąż Ragip. Spiskuje z ojcem, bratem żony i jej ojcem. Razem decydują się wysłać rumuńskiego zabójcę z Garbsen do Yazar za 10.000 euro.

7 grudnia 2014 r. zabójca będzie czaił się wieczorem przed sklepem ofiary i będzie strzelał dwa razy. Yazar przeżywa ciężko rannych. Ojciec 52-letniego męża nadzoruje zbrodnię. Dostarczył również narzędzie zbrodni.

W marcu 2015 r. zabójca, mężczyzna i jego ojciec zostają aresztowani. Policja znalazła narzędzie zbrodni. Morderca przyznaje się do winy, pozostali milczą.

Proces przed Sądem Okręgowym w Verden rozpocznie się we wrześniu 2015 roku. Oskarża się pięciu mężczyzn: oszukiwanego męża Ragipa, jego ojca Mustafę, zabójcę Nicolae, najstarszego brata żony Umut i jej ojca Adnana. Każdy powinien być zaangażowany w planowanie i finansowanie przestępstwa. W sądzie wznosi się kuloodporną ścianę. Sąd zakłada, że zaangażowane rodziny kurdyjsko-jesyjskie kontynuują prześladowania Yazara, aby ją zabić. Nie wiadomo, czy Yazar jest również Yazidem. Jest z Turcji.

W styczniu 2016 r. czterech członków rodziny zostanie uniewinnionych - wyraźnie nie na podstawie udowodnionej niewinności. Sąd był przekonany, że nakaz morderstwa pochodzi od rodziny z powodów honorowych. Nie udało się jednak udowodnić udziału każdej osoby w przestępstwie. Rzekomo oszukująca kobieta, podobnie jak reszta klanu, odmówiła zeznań w sądzie. Proces przeciwko strzelcowi trwa nadal, a werdykt jest nieznany.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Próba zabójstwa, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , .