Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Yalda
Urodzony: 1992
Usiłowanie zabójstwa: 15 marca 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Hörstel/Münster
Pochodzenie: Syria
Dzieci: 1 syn (w chwili popełnienia przestępstwa miał kilka miesięcy)
Sprawcy: 2 syryjskich braci (31 i 39 lat) z Bielefeld i jej bezpaństwowy szwagier z Turyngii, wszyscy krewni jej męża
W wieku 18 lat Yalda wychodzi w Syrii za mąż za mężczyznę o imieniu Ibrahim. Jesienią 2009 roku zachodzi w ciążę i rodzi syna. Rodzina mieszka w domu dla osób ubiegających się o azyl w Hörstel-Riesenbeck koło Münster.

Plotka głosi, że Yalda przed ślubem miała romans w Syrii. Rodzina wywiera wtedy presję na młodego męża Ibrahima, aby zabił żonę. Aby dodać sprawie siły, krewni mężczyzny biją go i przewracają jego pokój do góry nogami.

Kiedy on nadal nie wyraża zgody, krewni porywają Yaldę z mężem i niemowlęciem z domu dla azylantów. Ibrahimowi udaje się uciec. Rozpoczyna się obława. Kilka godzin później sprawcy zostają zatrzymani w Bielefeld, a kobieta i jej dziecko zostają uwolnieni.

We wrześniu 2010 roku w sądzie w Münster rozpoczyna się proces. Trzej mężczyźni są oskarżeni o spisek w celu popełnienia morderstwa, a następnie o pozbawienie wolności i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Mówi się, że chcieli oni wywieźć Yaldę do Syrii, aby tam ją zabić. W sądzie wysłuchiwana jest również inna wersja wydarzeń. Mówi się, że Yalda miała romans ze swoim obecnym mężem w Syrii i wyszła za niego wbrew woli rodziców. Możliwe, że została obiecana innemu mężczyźnie. Yalda nie jest prawdziwym imieniem kobiety.

Oskarżeni zostali skazani na kary w zawieszeniu od 12 do 18 miesięcy.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .