Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Döndü S.
Urodzony: 1992
Uduszony: 15 marca 2010
Miejsce zamieszkania: Stolberg (niedaleko Akwizgranu)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: była w ciąży
Sprawca: jej mąż Borak/Burak S. (w chwili popełnienia przestępstwa miał 20 lat)
Döndü przerywa staż jako ekspedientka, w grudniu 2009 roku wyjeżdża do Turcji i wychodzi za mąż. Panna i pan młody urodzili się w Niemczech, ale mają tureckie paszporty.

Kilka miesięcy później mąż ją zabija: 15 marca 2010 roku Turek dusi swoją żonę około 3 nad ranem w ich wspólnym mieszkaniu w Stolbergu. W tym czasie jest w czwartym miesiącu ciąży.

Dopiero po południu odnaleziono ciało. Wujek Döndüsa wyważył drzwi i zawiadomił policję.

Sprawca ucieka do Kolonii, ale zostaje złapany i przyznaje się do zbrodni. Jego żona podczas kłótni rzekomo powiedziała, że chce się z nim rozwieść.

W sierpniu 2010 r. rozpoczyna się proces przed Izbą dla Nieletnich Sądu Okręgowego w Akwizgranie.

We wrześniu 2010 r. sprawca zostaje skazany na 9 lat pozbawienia wolności w ramach postępowania w sprawach nieletnich.Po procesie między rodzinami wybuchają walki.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , .