Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Nusreta K.
urodzony: 1964
strzelał: 6. marca 2010
Miejsce zamieszkania: Munich
Pochodzenie: Serbia
Dzieci: 2 córki, 2 synów (w wieku 12-18 lat w momencie popełnienia zbrodni)
Sprawca: jej mąż Avdurahman K. (lat 48)
W grudniu 2009 roku Avdurahman, stolarz, kupuje w byłej Jugosławii pistolet maszynowy. Towarzysząca mu historia prawdopodobnie przebiega następująco: młodszy brat Avdurahmana zostaje zamordowany w Serbii. Morderca wychodzi na wolność. W sprawę zamieszana jest mafia narkotykowa i przekupstwo sędziów. Teraz Avdurahman musi pomścić to morderstwo i dostaje karabin maszynowy. Podpada to pod prawo o kontroli broni wojennej w Niemczech.

Ale Nusreta jest przeciwna planom zemsty swojego męża. Dochodzi do kłótni. 7 marca 2010 roku w Monachium odbędzie się spotkanie rady rodzinnej. Uwaga: Nusreta i Avdurahman pochodzą z Tutin, przeważnie bośniackiego miasta w południowej Serbii. Są muzułmanami.

Dzień wcześniej Avdurahman w pralni strzela swojej żonie 6 razy w plecy. Około 90 minut później ich najstarszy syn (18 lat) znajduje umierającą kobietę i alarmuje policję.

Sprawca ucieka, a taksówka zabiera go z powrotem na miejsce zbrodni. W międzyczasie na miejsce przybywa policja i ratownicy. Avdurahman początkowo gra przerażonego i pogrążonego w żałobie wdowca. Wierzy mu również czwórka jego dzieci. Później jednak jego alibi zostaje złamane. Narzędzie zbrodni zostaje znalezione w szklanym pojemniku.

Okazało się, że Nusreta sprzątała na pełen etat w domu spokojnej starości, podczas gdy jej mąż sporadycznie pracował na budowie. Chciała sama pozbyć się pieniędzy. Ale jej mąż się nie zgodził, a w pierwszym przesłuchaniu w charakterze podejrzanego mówi, że to był "najwyższy czas". Szef wydziału zabójstw powiedział podobno, że sprawca powinien był zastrzelić żonę, bo to ona zarządzała finansami rodziny.

W trakcie śledztwa wychodzi też na jaw, że Nusreta w 2005 roku złożyła na męża doniesienie o napaść. Wycofała jednak oskarżenie. W innym artykule napisano, że po zabójstwie Avdurahman próbował zabić brata Nusrety, Senada. Jednak nie było go w domu.

Sprawca w grudniu 2010 roku zostaje skazany przez sąd przysięgłych w Monachium na karę dożywotniego pozbawienia wolności za podłe morderstwo z niskich pobudek. Stwierdzono szczególny ciężar winy. W wyroku stwierdza się, że sprawca ma "archaiczny światopogląd muzułmański i wypaczone pojęcie o honorze rodziny".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Uncategorized and tagged , , , , .