Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Fatima
Urodzona: 1991
Uprowadzona: 5 marca 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Münster
Pochodzenie: Turcja / Kurdowie
Dzieci: brak
Sprawcy: matka (52 lata w chwili popełnienia zbrodni) oraz rodzeństwo (24, 25, 30 lat)
5 marca 2010 roku Fatima zostaje uprowadzona z samochodu w Münster. Sprawcami są jej matka, najstarszy brat i dwoje innego rodzeństwa. Matka bije ją, dusi i grozi jej, ponieważ 19-latka ma niemieckiego chłopaka. Najstarszy brat prowadzi samochód. Głowa rodziny (prawdopodobnie ojciec Fatimy) rzekomo zlecił uprowadzenie z Turcji. Bo Fatima ma niemieckiego chłopaka.

Fatima została prawdopodobnie wcześniej zatrzymana przez swoją rodzinę w Turcji. W związku z tym naruszyła przepisy wizowe z niemieckim paszportem i nie mogła ponownie wjechać do Turcji. Zamiast tego zostanie przewieziona do syryjskiej części regionu kurdyjskiego w trójkącie Syria, Turcja, Irak.

Nie wiadomo, czy Fatima będzie tam przetrzymywana, czy zabita. Pierwszym celem porwania jest włoskie wybrzeże Adriatyku. Stamtąd Fatima zostanie przewieziona do Grecji. W toalecie Fatima prosi o pomoc brytyjskiego turystę. Włoska policja pomaga młodej kobiecie.

W marcu 2011 roku przed sądem rejonowym w Münster rozpoczyna się proces o spowodowanie obrażeń ciała i pozbawienie wolności. Mówi się w nim o "akcie barbarzyństwa", "brutalnym uduszeniu" i "sprawiedliwości mścicielskiej w najprostszej formie". Matka twierdzi, że był to tylko wyjazd na wakacje.

Matka zostaje skazana jako główny sprawca na 2 lata i 6 miesięcy, najstarszy brat na 2 lata więzienia bez możliwości zwolnienia warunkowego. Siostra otrzymuje wyrok 8 miesięcy w zawieszeniu za nieudzielenie pomocy. Kolejny brat otrzymuje 1 rok w zawieszeniu.

Imię Fatima podano jako zmienione. W styczniu 2013 roku wyroki zostają potwierdzone przez sąd okręgowy w Münster.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja and tagged , .