Historia zabójstw honorowych

Amal Jaafar
urodzony: 1987
ugodzony nożem: 24 lutego 2010
Miejsce pobytu: Bottrop
Pochodzenie: Kurdowie, prawdopodobnie Jazydzi. Ofiara: Liban; sprawca: Irak
Dzieci: jedna córka (w chwili popełnienia zbrodni miała 4 lata)
Sprawca: przypuszczalnie jej przyjaciółka Stera S. (w chwili popełnienia zbrodni 22 lata)
Morderstwo Amala jest jednym z niewielu zabójstw honorowych w tym archiwum, w którym sprawcą jest kobieta. Istnieją jednak inne przypadki, w których żeńscy członkowie rodziny są zamieszani w morderczy spisek.

Amal i Stera są przyjaciółkami. Amal jest Kurdyjką z Libanu z niemieckim paszportem. Stera również jest Kurdyjką i pochodzi z Iraku. Amal jest zakochana w bracie Stery, Cegerze (lub Houzanie). Mówi się o małżeństwie. Stera jest podobno wściekła, że jej brat chce poślubić rozwiedzioną kobietę z dzieckiem. Inne doniesienia mówią o aborcji Amal, którą Stera upubliczniła wbrew woli przyjaciółki. Być może Stera obawia się, że jej brat poślubi "zhańbioną" kobietę.

Amal podobno w młodym wieku wyszła za mąż pod przymusem. W 2008 roku rozwiodła się, małżeństwo zostało rozwiązane, jest czteroletnia córka. Ojciec dziecka mieszka obecnie w Libanie. Jednak w chwili popełnienia przestępstwa jest w Bottrop, co zapewne sprawia, że przez chwilę wygląda podejrzanie.

Stera zadźgała swoją przyjaciółkę na śmierć 24 lutego 2010 roku. Podcięte gardło i niezliczona ilość szwów wskazują na zabójstwo honorowe. Wątpliwe jest, jak drobna kobieta mogła dokonać takiej masakry. Sąsiedzi dzwonią na policję. Ofiara wykrwawia się na śmierć. Dowody przeciwko Sterze są przytłaczające. Policja bada jednak także ewentualnych wspólników.

Po zbrodni policja znajduje córkę ofiary w domu jej babci.

We wrześniu 2010 roku Sąd Rejonowy w Essen tymczasowo umarza postępowanie. Mówi się, że Stera cierpi na psychozę i nie jest zdolna do procesu. W regularnych odstępach czasu jej stan ma być badany. Inna uwaga: W Internecie pojawiły się informacje, że Stera i rodzina Ceger/Houzan to Jazydzi, którzy mogą zawierać małżeństwa tylko między sobą.

W grudniu 2010 r. sprawa zostaje wznowiona i zlecone zostają nowe ekspertyzy. W lutym 2011 roku Stera zostaje skazany na 12 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Ponieważ Stera milczy w sądzie, motyw zbrodni pozostaje niejasny. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, czy było to zabójstwo honorowe, czy też nie. Ale okoliczności rodzinne mogą na to wskazywać.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , .