Historia zabójstw honorowych

Rosa
urodzony: 1992
uduszony: 30 / 31 stycznia 2010
Miejsce pobytu: Reutlingen / Weinstadt
Pochodzenie: ofiara: Niemcy; sprawca: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej były chłopak Gökhan (w chwili popełnienia zbrodni miał 20 lat)
Wiosną 2008 roku Rosa, sprzedawczyni, i Gökhan, bezrobotny mężczyzna, spotykają się. Z powodu jego przemocy, ona rozwodzi się po roku i znajduje sobie nowego chłopaka. Gökhan nie chce się z tym pogodzić. W styczniu lub lutym 2009 roku włamuje się do mieszkania rodziców swojej byłej dziewczyny w Weinstadt-Großheppach. Ma przy sobie naładowaną broń. Po 5 miesiącach aresztu tymczasowego został za to skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu, prace społeczne i trening antyprzemocowy. Ponieważ nie zastosował się do warunków, będzie musiał później pójść do więzienia.

Przedtem chce ponownie spotkać się ze swoją byłą dziewczyną i wynajmuje pokój w hotelu w Reutlinger Hof. Dlaczego Rosa zgadza się na to spotkanie, mimo że wie o jego przemocy, nie jest jasne. Prawdopodobnie chce mu dać do zrozumienia, że jej decyzja jest ostateczna. Później policja bada, czy Gökhan mógł grozić, że skrzywdzi jej rodziców.

W pokoju hotelowym w Reutlingen, Gökhan dusi swoją byłą dziewczynę kablem, który ma przy sobie. Następnie oddaje się w ręce policji. Funkcjonariusze znajdują w pokoju hotelowym ciało i narzędzie zbrodni.

W lutym 2011 roku Gökhan zostaje skazany przez Sąd Rejonowy w Tybindze na karę dla młodocianych w wymiarze do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd uznał go za "nadal niebezpiecznego, jeśli chodzi o relacje z kobietami".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .