Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Rosa
urodzony: 1992
uduszony: 30 / 31 stycznia 2010
Miejsce pobytu: Reutlingen / Weinstadt
Pochodzenie: ofiara: Niemcy; sprawca: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej były chłopak Gökhan (w chwili popełnienia zbrodni miał 20 lat)
Wiosną 2008 roku Rosa, sprzedawczyni, i Gökhan, bezrobotny mężczyzna, spotykają się. Z powodu jego przemocy, ona rozwodzi się po roku i znajduje sobie nowego chłopaka. Gökhan nie chce się z tym pogodzić. W styczniu lub lutym 2009 roku włamuje się do mieszkania rodziców swojej byłej dziewczyny w Weinstadt-Großheppach. Ma przy sobie naładowaną broń. Po 5 miesiącach aresztu tymczasowego został za to skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu, prace społeczne i trening antyprzemocowy. Ponieważ nie zastosował się do warunków, będzie musiał później pójść do więzienia.

Przedtem chce ponownie spotkać się ze swoją byłą dziewczyną i wynajmuje pokój w hotelu w Reutlinger Hof. Dlaczego Rosa zgadza się na to spotkanie, mimo że wie o jego przemocy, nie jest jasne. Prawdopodobnie chce mu dać do zrozumienia, że jej decyzja jest ostateczna. Później policja bada, czy Gökhan mógł grozić, że skrzywdzi jej rodziców.

W pokoju hotelowym w Reutlingen, Gökhan dusi swoją byłą dziewczynę kablem, który ma przy sobie. Następnie oddaje się w ręce policji. Funkcjonariusze znajdują w pokoju hotelowym ciało i narzędzie zbrodni.

W lutym 2011 roku Gökhan zostaje skazany przez Sąd Rejonowy w Tybindze na karę dla młodocianych w wymiarze do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd uznał go za "nadal niebezpiecznego, jeśli chodzi o relacje z kobietami".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

.errordiv { padding:10px; margin:10px; border: 1px solid #555555;color: #000000;background-color: #f8f8f8; width:500px; }#advanced_iframe {visibility:visible;opacity:1;vertical-align:top;}#ai-layer-div-advanced_iframe p {height:100%;margin:0;padding:0}.ai-lazy-load-advanced_iframe { width: 120%; height: 900px; padding: 0; margin: 0; }

var ai_iframe_width_advanced_iframe = 0; var ai_iframe_height_advanced_iframe = 0;function aiReceiveMessageadvanced_iframe(event) { aiProcessMessage(event,"advanced_iframe", "true");}if (window.addEventListener) { window.addEventListener("message", aiReceiveMessageadvanced_iframe);} else if (el.attachEvent) { el.attachEvent("message", aiReceiveMessageadvanced_iframe);}var aiIsIe8=false;var aiOnloadScrollTop="true"; if (typeof aiReadyCallbacks === 'undefined') { var aiReadyCallbacks = []; } else if (!(aiReadyCallbacks instanceof Array)) { var aiReadyCallbacks = []; } function aiShowIframeId(id_iframe) { jQuery("#"+id_iframe).css("visibility", "visible"); } function aiResizeIframeHeight(height) { aiResizeIframeHeight(height,advanced_iframe); } function aiResizeIframeHeightId(height,width,id) {aiResizeIframeHeightById(id,height);}function loadElem_advanced_iframe(elem) {}function aiModifyParent_advanced_iframe() { }var aiReadyAiFunct_advanced_iframe = function aiReadyAi_advanced_iframe() { aiModifyParent_advanced_iframe();setTimeout(function() { jQuery("#ai-lazy-load-advanced_iframe").lazyload({threshold: 3000, load: loadElem_advanced_iframe}); },50);};aiReadyCallbacks.push(aiReadyAiFunct_advanced_iframe);if (window.jQuery) { aiModifyParent_advanced_iframe(); }

var ifrm_advanced_iframe = document.getElementById("advanced_iframe");var hiddenTabsDoneadvanced_iframe = false; function resizeCallbackadvanced_iframe() {}function aiChangeUrl(loc) {}

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .