Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Anna
urodzona: 1974
ugodzona nożem: 25 marca 2010
Miejsce zamieszkania: Gelnhausen (niedaleko Hanau)
Pochodzenie: Rumunia
Dzieci: brak
Sprawca: jej rozwiedziony mąż Viktor (w chwili popełnienia zbrodni miał 40 lat)
Viktor i Anna opuszczają swoją rumuńską ojczyznę w 1996 i 1998 roku jako późni przesiedleńcy i przybywają do Gelnhausen w Hesji. Ślub biorą w 1999 roku. On pracuje dla dostawcy samochodów, ona jako kelnerka.

Po dziesięciu latach rozwodzą się. Możliwe, że Viktor pije. Anna ma nowego chłopaka. W sądzie Wiktor powiedział: "Jeśli ja nie mogę jej mieć, to nikt nie powinien jej mieć".

Sześć tygodni po tym, jak Anna się wyprowadziła, Wiktor dzwoni do niej i grozi, że ją zabije. Następnie jedzie do jej mieszkania. Tam spotyka też 39-letniego nowego chłopaka. Dźga go nożem i poważnie rani. Następnie 15 razy dźga swoją żonę. Ostatni z nich przecina jej tętnicę szyjną. Nawet sąd mówi o brutalnej egzekucji. On "dosłownie zarżnął" swoją żonę. Wyglądało to "jak w rzeźni".

Sąsiedzi alarmują policję. Przed sklepem po drugiej stronie ulicy Viktor spokojnie czeka na aresztowanie. Sąd Krajowy w Hanau skazuje go w październiku 2010 roku na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Szczególny szczegół: Rodzina Anny łzami i gestami czułości okazuje na sali sądowej swoje wsparcie dla sprawcy. Nikt nie potrafi tego wyjaśnić. Możliwe, że sprawca i ofiara pochodzą z tego samego klanu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .