Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Saman Abbas
ur.: 2003 r.
uduszona: 30 kwietnia 2021 roku
Miejsce zamieszkania: Novellara, Włochy
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: brak
Sprawcy: ojciec Shabbar Abbas (w chwili popełnienia zbrodni miał 46 lat), matka Nazia Shaheen (47), wujek Hasnain Danish (33), kuzyni Nomanulhaq (33) i Ejaz Ikram (28)
18-letnia Pakistanka Saman Abbas jest zaginiona od 1 maja 2021 roku. Na nagraniu z kamery monitoringu, ostatni raz widziano ją na farmie w pobliżu miasta Region Amilia w środkowych Włoszech, gdzie pracował jej 46-letni ojciec Shabbar. Policja twierdzi, że Shabbar spiskował z matką Saman, Nazią Shaheen (47), wujkiem Hasnain Danish (33), kuzynami Nomanulhaq (33) i Ejaz Ikram (28), aby ją zabić i zakopać ciało na polu.

Jedno aresztowanie miało miejsce. Ikram Ijaz został aresztowany 29 maja w Nimes we Francji na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, a 9 czerwca został przekazany Włochom przez władze francuskie.

Udostępnione przez władze włoskie nagranie z kamery z 29 kwietnia, dzień przed morderstwem, pokazuje Ikrama Ijaza, jego wuja Duńczyka Hasnaina i innego kuzyna Samana, Nomanulhaqa, idących na pole z łopatami, łomem i wiadrem, prawdopodobnie w celu wykopania grobu.

Hasnain, który jest uważany za sprawcę tego morderstwa, i Nomanulhaq są nadal na wolności i policja ich poszukuje. Według policji, Hasnain i Nomanulhaq są również prawdopodobnie gdzieś w Europie, ale ich dokładne miejsce pobytu jest nadal nieznane. Tymczasem rodzice Samana Abbasa uciekli do Pakistanu.

Policja ujawniła, że sprawa sięga ubiegłego roku, kiedy to rodzina próbowała zmusić Saman do zaaranżowanego małżeństwa z kuzynem w Pakistanie. Wcześniej uciekła z domu po tym, jak wdała się w kłótnię z rodzicami.

Od października 2020 roku Saman przebywała w obozie dla uchodźców pod ochroną organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Jednak 11 kwietnia 2021 roku Saman wróciła do domu, do swoich rodziców. Władze założyły, że została namówiona przez rodziców do powrotu do domu.

W międzyczasie jej rodzina zaczęła czynić przygotowania do jej zabójstwa 26 kwietnia 2021 roku. Policja we Włoszech odzyskała nagrania z monitoringu z 29 kwietnia, dzień przed tym, jak według władz została zamordowana, na których widać trzech podejrzanych wchodzących na pole w pobliżu domu Saman około godziny 19:30 z łopatami, łomem i niebieską torbą. Trzej podejrzani to Hasnain, Nomanulhaq i Ijaz, powiedziała policja.

Trzech zostało ponownie uchwyconych na kamerze monitoringu dwie godziny później, gdy wracali do domu.

Następnego dnia Saman rzekomo podsłuchała rozmowę między swoją rodziną i powiedziała przyjaciółce, że knują spisek, aby ją zabić. Saman podobno poinstruowała swojego chłopaka, aby skontaktował się z policją w ciągu dwóch dni, jeśli nie wyśle mu wiadomości.

Chłopak Saman powiedział włoskiej gazecie Gazzetta di Reggio Emiliano, że Saman wysłała mu SMS-a, że słyszała, jak jej wujek powiedział, że "morderstwo jest jedynym rozwiązaniem dla dziewcząt, które nie przestrzegają pakistańskich surowych kodeksów honorowych".

Inne nagranie z kamery przemysłowej, którego policja nie upubliczniła, pokazuje rodziców Saman, Shabbara i Nazię, zabierających córkę na pola za farmą dziewięć minut po północy 1 maja.

Nawet po 13 minutach para wróciła, z ojcem Shabbarem niosącym plecak, który wcześniej niosła Saman. Saman została podobno przekazana swojemu wujkowi Hasnainowi i kuzynom Nomanulhaqowi i Ijazowi, którzy czekali na polu. Jak twierdzi policja, rzekomo wtedy zabili ją i zakopali jej ciało gdzieś na polu.

Shabbas i Nazia następnie wyjechali do Pakistanu, podobno w celu odwiedzenia chorego kuzyna, podczas gdy Ijaz udał się do Europy. Hasnain wrócił do domu i zamieszkał z 16-letnim bratem Samana.

Kiedy policja udała się do domu Saman, aby jej poszukać, zastała w domu wujka Hasnaina i brata Saman. Policja zatrzymała brata, a wujka wypuściła. Podczas przesłuchania brat Saman opowiedział o swoich podejrzeniach, że Hasnain zaaranżował morderstwo swojej siostry z pomocą swojej rodziny i kuzynów.

Chłopiec twierdził, że cała rodzina bała się Hasnaina, który według niego udusił jego siostrę, co doprowadziło do jej śmierci. Twierdził, że słyszał kłótnię w noc zaginięcia swojej siostry. Na podstawie zeznań nastolatka, włoska policja wydała nakaz aresztowania rodziny pod zarzutem morderstwa z premedytacją.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .