Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Tania Zakeri
urodzony: 1991
ugodzona nożem: 29 marca 2010 roku
Miejsce zamieszkania: Darmstadt
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: brak
Sprawca: jej mąż (w chwili popełnienia zbrodni miał 24 lata)
Rodzina Zakeri wyemigrowała do Niemiec z Afganistanu w latach 80. i zamieszkała w Darmstadt. Mają troje dzieci i są dobrze zintegrowani. Starsze siostry mają na imię Nadia i Tania. Obie studiują, aby zostać asystentkami handlowymi w farmacji.

Choć Tania prowadzi względnie normalne życie, w wieku 19 lat zostaje wydana za mąż w rodzinnym Afganistanie. Mąż - zwany tutaj Ali - przyjeżdża do Niemiec. Dochodzi do przemocy domowej. Tania składa doniesienie o napaści na męża i wnosi pozew o rozwód. Ale wycofuje je oba.

29 marca 2010 roku Ali dźga swoją żonę nożem rzeźnickim w ich wspólnym mieszkaniu. Ciężko ranna wlecze się do drzwi mieszkania i tam upada. Sąsiedzi zawiadamiają policję. Ale lekarz pogotowia może jedynie stwierdzić zgon młodej kobiety. Wkrótce potem sprawca sam zgłasza się na policję. Twierdzi, że żona domagała się od niego pomocy w gospodarstwie domowym. Co więcej, obraziła jego rodziców.

W listopadzie 2010 roku sprawca zostaje skazany przez Sąd Rejonowy w Darmstadt na dziesięć lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .