Historia zabójstw honorowych

Fatma
Urodzony: 1963
Usiłowanie zabójstwa: Marzec 2010
Miejsce zamieszkania: Frankfurt/M.
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: nieznane
Sprawca: jej mąż Ramaszan (w chwili popełnienia przestępstwa miał 55 lat, od 40 lat mieszka w Niemczech)
Ramaszan przyjechał do Niemiec w 1972 roku, a do Frankfurtu w 1984. Pracuje jako bagażowy. W 2002 roku ożenił się z młodszą o osiem lat Fatmą. Jest to jego drugie małżeństwo, pierwsza żona popełniła samobójstwo. Fatma jest pacjentką dializowaną.

Ramaszan znęca się nad żoną tak, że w grudniu 2009 roku sąd eksmituje go z domu małżeńskiego. Następnie zaczyna prześladować żonę. Goni ją i spędza noc w samochodzie przed jej mieszkaniem. W pewnym momencie bije przypadkowego przechodnia, który przypadkiem stoi obok niej na przystanku metra.

W marcu 2010 roku Ramaszan próbuje zatłuc żonę na śmierć workiem kamieni przed jej drzwiami. W trakcie tego procesu poważnie ją rani. W październiku staje przed Sądem Okręgowym we Frankfurcie pod zarzutem usiłowania zabójstwa.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Był o tym artykuł w Frankfurter Neue Presse, który niestety nie jest już dostępny online.
Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , , .