Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Waffa
ur. 1976 r.
Uduszony: 29 sierpnia 1993 r.
Miejsce zamieszkania: Bonn
Pochodzenie: Syria
Dzieci: roczne wówczas dziecko, które mieszkało w domu dziecka
Sprawca: jej ojciec Ali (prawdopodobnie wraz z dwoma kuzynami). Otrzymał obywatelstwo niemieckie przed odkryciem morderstwa.
W 1993 roku ojciec Waffy i dwóch jego kuzynów udusili 17-latkę z powodu jej rzekomo niewłaściwego stylu życia. Aby zatuszować zniknięcie dziewczyny, ojciec pisze list do urzędu ds. młodzieży w Bonn, że jego córka się przeprowadziła. Ponieważ ma ona 17 lat, urząd ds. młodzieży nie uważa tego za coś niezwykłego. Od tego czasu uważa się, że dziewczyna (w niektórych artykułach nazywana również Samirą) "wyjechała w nieznanym kierunku". Sprawa morderstwa zostaje upubliczniona dopiero w 2007 roku. Głównym świadkiem była jej siostra Nourig, która w momencie procesu miała 35 lat. Widziała ona ciało na kanapie ojca - sznur wciąż był na jej szyi. Jej kuzynka mówiła, że to samo może spotkać ją.

W obawie o swoje życie Nourig milczała na temat tego, co widziała. Dopiero wiele lat później, podczas terapii, wyjawia rodzinną tajemnicę. Zgłasza się na policję. Dopiero 14 lat później, w październiku 2007 roku, sprawę rozpatruje sąd okręgowy w Bonn. Podczas przesłuchania przez policję ojciec (65 lat) przyznał się do zbrodni, ale później odwołał swoje zeznania. Przed sądem milczał, podobnie jak jeden z kuzynów, Ramadan (39 lat). Obaj sprawcy są obecnie obywatelami Niemiec. Drugi z kuzynów uciekł do Syrii.

Nourig jednak na razie nie pojawi się w sądzie. Jest (lub była) objęta programem ochrony świadków i jest w dużym niebezpieczeństwie. Ponieważ od lat nie ma kontaktu ze swoją syryjsko-kurdyjską rodziną, nikt tak naprawdę nie wie, jak wygląda. Ale poproszono już jej byłego męża o aktualne zdjęcie. Niewykluczone, że jej rodzina również szuka jej, by ją zabić.

W listopadzie 2007 roku Ramadan zostaje wstępnie zwolniony, głównie dlatego, że zeznania Nourig wciąż nie są znane.

W styczniu 2008 roku jest przesłuchiwana za pośrednictwem łącza wideo. Jest nierozpoznawalna dzięki masce i peruce.

W procesie dowiaduje się, że matka Waffy zmarła wcześnie, a ojciec ożenił się z nową kobietą z Syrii, która była w tym samym wieku co jego córka Nourig. Aby utrzymać Waffę pod kontrolą, wydano ją za mąż wbrew jej woli podczas przymusowego pobytu w Turcji.

31 marca 2008 r. ojciec Waffy został skazany na osiem lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci córki. Siostrzeniec Ramadan (który jest uważany za siłę napędową zbrodni i który rzekomo podżegał ojca) został uniewinniony.

Ciała Waffy do tej pory nie odnaleziono. Podobno pochowano ją w młynie w Asbach koło Bonn. Ojciec podobno pracował w tym czasie na różnych budowach w tym regionie.

We wrześniu 2010 roku Nourig opublikowała swoją historię w książce "I witness the honour killing of my sister". Na okładce można zobaczyć jej twarz i imię.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .