Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Hatun Sönmez
urodzony w 1972 roku
zasztyletowany na śmierć: 6 września 1993 r.
Miejsce zamieszkania: Dortmund
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: prawdopodobnie żadne
Sprawca: jej brat (17 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Hatun uczęszcza do szkoły im. Anny Frank w Dortmundzie. Możliwe, że w momencie popełnienia zbrodni miała już maturę, chce studiować lub już studiuje. Jest zakochana w Erdalu. Oboje planują ślub (co często oznacza nic innego, jak chęć zbliżenia się do siebie). Rodzice Hatun są temu przeciwni, być może dlatego, że są sunnitami, ale Erdal jest alewitą. Na przystanku tramwajowym Hatun zostaje śmiertelnie ugodzona nożem przez swojego 17-letniego brata.

W Internecie nie ma zbyt wielu informacji na temat tej sprawy, ale na przykład nekrolog z Anne Frank School District, który nie jest już dostępny online. Chcielibyśmy otrzymać więcej informacji.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .