Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Kirstin Schwarz
Urodzony: 1977
Uduszona i pchnięta nożem: 12 stycznia 1994 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin
Pochodzenie: Ofiara: Kanada / Niemcy; Sprawca: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej turecki były chłopak Aydin Yahsi, w chwili popełnienia przestępstwa miał 25 lat.
Kristin została adoptowana z Kanady i mieszka z nowymi rodzicami w Berlinie. Kiedy ma 16 lat, zakochuje się w starszym o osiem lat Aydinie. Po nie więcej niż roku, zaczyna ją bić. Podobno bił też swoją byłą żonę.

Aydin jest bezrobotny, zazwyczaj śpi w swoim samochodzie i jest zapisany do schroniska socjalnego. Prosi Kirstin o ostatnią pouczającą rozmowę na temat rozstania. Potem podcina jej gardło.

Aydin po dokonaniu zbrodni ucieka do Turcji. Stamtąd telefonicznie nęka rodziców Kirstin i w końcu mówi im, że zabił ich córkę.

Aydin ucieka po zbrodni do Turcji.
1 lutego 1994 roku policja znajduje ciało, zawinięte w stary dywan, w pomieszczeniu piwnicznym. Przyczyną śmierci jest uduszenie. Kiedy była bliska śmierci, zabójca rzekomo dźgnął ją w gardło i twarz.

Na pokładzie samolotu lecącego do Stambułu Aydin opowiada o swojej zbrodni współpasażerowi, który później zostaje przesłuchany w sądzie w charakterze świadka, a także biznesmenowi, który podsłuchał rozmowę z rzędu za nim.

Rodzice Kirstin prawdopodobnie wrócą do Kanady. Aydin pozostaje w Turcji, która nie dokonuje ekstradycji swoich obywateli. W Izmirze żeni się z niemiecką przedszkolanką i wprowadza się do domu na Riwierze Tureckiej.

10 września 2005 roku Aydin leci do Niemiec, przypuszczalnie w celu odwiedzenia żony. Ponieważ istnieje międzynarodowy nakaz aresztowania, zostaje zatrzymany na lotnisku w Monachium jedenaście lat po zbrodni i przewieziony do Berlina. Twierdzi, że zabił swoją ówczesną dziewczynę w obronie własnej.

19 czerwca 2006 roku Aydin zostaje skazany na czternaście lat więzienia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .