Historia zabójstw honorowych

Hers K.
urodzony: 1971
zasztyletowany na śmierć: lipiec 1995 r.
Miejsce zamieszkania: Hannover
Pochodzenie: Irak / Kurdowie / Jazydzi
Dzieci: niejasne, prawdopodobnie żadne
Sprawcy: Hassan, Ibrahim, Alaadin (36, 39, 42 lata w chwili popełnienia zbrodni)
W 1994 roku Hers przyjeżdża do Niemiec jako 23-letni azylant z Iraku. Jego 17-letnia siostra zostaje w 1995 roku wydana za mąż za irackiego Yazidi Hassana jako druga żona w Hanowerze.

Więc jej brat sprowadza ją do Hanoweru jako importowaną pannę młodą z Iraku. Tam odkrywają, że Hassan ma już drugą żonę. Prowadzi to do rodzinnej waśni. Hers nie chce, aby jego siostra stała się trzecią żoną. W wyniku tego zostaje zadźgany na śmierć przez trzech sprawców: Hassana, jego brata Ibrahima oraz człowieka o imieniu Alaadin. Ciało zostaje zakopane związane w plastikowym worku w lesie w pobliżu Burgwedel-Fuhrberg. Dopiero jesienią następnego roku zwłoki zostają odnalezione przez grzybiarzy.

Program Aktenzeichen XY ungelöst relacjonuje tę sprawę. Sprawcy zostają aresztowani.

Przyjaciel ofiary miał być w tym czasie świadkiem zbrodni. Na rozprawie ma zeznawać jako świadek dla sądu w 1997 roku. Zostaje objęty programem ochrony świadków, ale wyjeżdża do Syrii, przypuszczalnie pod presją rodziny. Proces nie dochodzi do skutku.

Później świadek jest przesłuchiwany w Syrii. Dostępne jest pisemne oświadczenie. Następnie rodzice młodej Irakijki mieli zostać przesłuchani w Turcji, ale władze tureckie uniemożliwiają to. W ten sposób druga próba procesu w 2009 r. również kończy się niepowodzeniem.

W lutym 2017 roku w sądzie rejonowym w Hanowerze ponownie rozpoczyna się proces. Z 3 sprawców żyje jeszcze tylko Hassan K., który ma niemiecki paszport i jest obecnie na emeryturze. Siostra ofiary, czyli kobieta, która rzekomo była wtedy mężatką, znajduje się w programie ochrony świadków. Oskarżony, który ma obecnie 59 lat, odmawia składania zeznań.

W marcu oskarżony zostaje uniewinniony. Z wielu powodów nie udało się udowodnić zbrodni, w tym braku kluczowego świadka i nieudolnej pracy policji i władz.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .