Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Hatice M.
urodzony: 1967
zabity: Luty 1996
Miejsce pobytu: Trappenkamp (niedaleko Kilonii)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: ofiara: była w ciąży; sprawca 3 (w tym ofiara)
Sprawca: jej ojciec Ramazan M. (w chwili popełnienia zbrodni 54 lata)
Morderstwo to można odczytać jako zabójstwo honorowe - lub jako morderstwo mające na celu ukrycie nadużyć. Historia: W wieku 17 lat matka Hatice, Ayse, zostaje przymusowo wydana w Turcji za mąż za Ramazana (przypuszczalnie kuzyna), który jest o 7 lat starszy. Rodzi się trójka dzieci, rodzina mieszka w połowie w Turcji, w połowie w Niemczech. W pewnym momencie rodzina przenosi się do Trappenkamp, na południe od Kilonii.

Ojciec znęca się nad najstarszą córką. Ona zachodzi w ciążę. Bije ją na śmierć kluczem do rur. Ciało zakopuje w wynajętym garażu. W chwili zbrodni matka przebywa w sanatorium. Po powrocie dowiaduje się, że jej córka została deportowana. W rzeczywistości jej wiza turystyczna wygasła. Matka musiała jednak szybko nabrać podejrzeń, że jej córka nie jest w Turcji, ale nie żyje. Ramazan mówi jej później, że zginęła podczas trzęsienia ziemi.

Młodsza siostra Sema musiała czuwać podczas zbrodni. Ojciec zmusza ją do milczenia i grozi, że jeśli tego nie zrobi, zostanie zamordowana. Prawdopodobnie też zapowiedział jej morderstwo, co świadczy o tym, że zbrodnia była zaplanowana. Najwyraźniej sprawca może liczyć na to, że Sema nie pójdzie na policję i nie uzyska innej pomocy, np. od nauczycieli czy brata.

Mąż Semy, Yavuz, jest tym, który 15 lat później uruchamia całą historię, bo nie akceptuje tajemnicy.

W październiku 2010 roku Sema, asystentka stomatologiczna, składa raport. Pod koniec roku w garażu zostają znalezione szczątki kostne i zęby.

Sąd rejonowy w Kilonii rozpoczyna proces w czerwcu 2011 roku. Oskarżony korzysta z pomocy tłumacza. Córka Sema oskarża ojca o popełnienie ciężkiego przestępstwa. Relacjonuje sytuację, w której ojciec chciał jej pokazać, jak na jej oczach ukarał Hatice i zgwałcił drugą córkę. Wówczas myślała, że wolno mu to zrobić.

W procesie Ramazana poruszany jest również temat przemocy i okrucieństwa wobec jego żony Ayse i syna Haruna. Obrona dąży do werdyktu o nieumyślnym spowodowaniu śmierci, a tym samym do przedawnienia. Ramazan, obecnie 69-latek, ma otrzymać wyrok dożywocia za morderstwo przed końcem czerwca. Jego żona złożyła pozew o rozwód.

Odpowiadając na pytanie wstępne: Jeśli Ramazan zabija swoją córkę, aby ukryć nadużycie, to nie jest, ściśle mówiąc, zabójstwo honorowe. Jednak w kontekście rodziny istnieją wyraźne przesłanki, że Ramazanowi chodziło przede wszystkim o jedno: o to, by za wszelką cenę zapewnić mężczyźnie prawo do władzy w rodzinie - czyli o motyw honorowy. Mężczyzna decyduje o życiu, seksualności i śmierci swojej córki.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .