Historia zabójstw honorowych

Aischa
ur. 1974 r.
zasztyletowany na śmierć: 20 czerwca 1996
Miejsce zamieszkania: Gengenbach koło Offenburga
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: niejasne
Sprawca: jej mąż (25 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Aischa podobno zakochała się w swoim przyszłym mężu podczas wakacji w Turcji w 1991 roku i poślubiła go trzy lata później, również w Turcji. Skoro miała wtedy odpowiednio 17 i 20 lat, to zaaranżowane małżeństwo w rodzinie jest oczywiste. Albo jej mąż miał dzięki temu uzyskać pozwolenie na pobyt w Niemczech. Nic nie wiadomo o dzieciach.

W pewnym momencie Aischa rozwiodła się z mężem. 20 czerwca 1996 roku zadźgał ją kilkoma nożami na śmierć w jej mieszkaniu. Po tym wydarzeniu uciekł do Turcji. Przypuszczalnie ukrywa się. Przez ponad 20 lat nic się nie dzieje.

Przez zawirowania polityczne sprawca w listopadzie 2017 roku ubiega się o kolejną wizę do Niemiec, co skłania policję do jego namierzenia. W czerwcu 2019 roku zostaje zatrzymany w Stuttgarcie.

W listopadzie w sądzie rejonowym w Offenburgu rozpoczyna się proces. Sprawca przyznaje się do popełnienia przestępstwa. Decydujące jest to, czy zostanie skazany jako morderca. Jeśli tak, przedawnienie nie nastąpiłoby nawet 23 lata później. Aischa nie jest prawdziwym imieniem ofiary. W tym samym miesiącu przestępstwo zostaje uznane za przedawnione. Oznacza to, że nie można jej już ukarać, a sprawca wychodzi na wolność.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Był o tym artykuł na bnn.de, który niestety nie jest już online.
Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .