Historia zabójstw honorowych

Majidi M.
ur. 1973 r.
zasztyletowany na śmierć: lipiec 1996
Miejsce zamieszkania: Hamburg
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci:
Sprawca: jej mąż Omar R. (39 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Omar żeni się z Majidi, która jest młodsza o 17 lat. Ona się z nim rozwodzi. Przypuszczalnie z tego małżeństwa są dzieci, ale nic nie wiadomo.

Omar nie chce się pogodzić z rozwodem. W lipcu 1996 roku na weselu jej siostry w Bramfeld Music Hall zabija Majidi nożem. Następnie ucieka z Niemiec i pod fałszywym nazwiskiem zgłasza się w 2002 roku do Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców w Uzbekistanie. Ubiega się o azyl.

W grudniu 2011 roku zostaje przeniesiony do Szwecji i stara się tam osiedlić. W lutym 2012 r., prawie 16 lat po popełnieniu przestępstwa, zostaje zatrzymany przez szwedzką policję. Omar zostaje umieszczony w areszcie ekstradycyjnym i w kwietniu 2012 r. poddany ekstradycji do Niemiec.

We wrześniu 2012 roku Omar zostaje skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Podczas procesu wyszło na jaw, że Majidi była jego drugą żoną.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .