Historia zabójstw honorowych

Katrin Reemtsma
ur. 1958 r.
zasztyletowany na śmierć: 9 czerwca 1997
Miejsce zamieszkania: Berlin
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Jugosławia / Romowie
Dzieci: 2 (w chwili popełnienia przestępstwa miały 3 i 5 lat)
Sprawca: jej partner Asmet S. (40 lat w chwili popełnienia zbrodni)
To jest zabójstwo honorowe z 1997 roku. W tamtych czasach mówienie o zabójstwach honorowych w Niemczech było prawie niemożliwe. Sprawa jest więc dość mało znana, choć ofiara pochodzi z dużej niemieckiej rodziny przemysłowców.

Katrin Reemtsma studiuje etnologię i jest rzeczniczką mniejszości etnicznych, zwłaszcza Romów. Pełni wiele honorowych funkcji w tej dziedzinie, pracuje jako aktywistka oraz jako ekspert etnologiczny w procedurach azylowych.

Około 1990 roku Rom Asmet z Serbii (lub Bośni) / Jugosławii przyjeżdża do Niemiec jako uchodźca, wraz z żoną i dwójką dzieci.

Katrin i Asmet zostają parą i mają córkę i syna, którzy są obecnie w wieku przedszkolnym. W związku z dwójką dzieci Asmet otrzymuje pozwolenie na pobyt. W ciągu niespełna roku Katrin przekazuje bezrobotnemu Asmetowi prawie 200.000 marek. Miejsce pobytu tych pieniędzy do dziś nie jest znane. Można przypuszczać, że rodzina Reemtsma uchodzi wśród Romów za niezwykle zamożną.

Była rodzina Asmeta wraca do Jugosławii. W mieszkaniu, które Katrin kupiła w Berlinie-Friedenau w 1991 roku, mieszka też prawdopodobnie tymczasowo syn z poprzedniego romskiego małżeństwa.

9 czerwca Asmet zadaje swojemu partnerowi śmierć nożem kuchennym o długości 32 cm. W październiku rozpoczyna się proces przed sądem rejonowym w Berlinie. Sąsiedzi donoszą, że sprawca był zawsze spokojny i miły, że małżeństwo było harmonijne. Niewykluczone, że odpowiadało to ówczesnej poprawności politycznej. W świecie aktywistów temat przemocy Sinti i Romów wobec kobiet jest bowiem tematem tabu. Świadkowie chcą wymusić na dziennikarzach, by nie wspominali o pochodzeniu sprawcy. Niemcy 1997.

Możliwe jest zatem, że w związku zawsze dochodziło do przemocy. Zarówno opiekunka dzieci, jak i brat Katrin twierdzą, że nic nie wiedzą o tym związku. Katrin nic by nie powiedziała, pytania były wyśmiewane. Być może nie mogła tego powiedzieć, ponieważ w przeciwnym razie cały dorobek jej życia zostałby zakwestionowany.

Już w październiku 1997 roku Asmet został skazany na 12 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Nie wiadomo, czy w czasie pobytu w więzieniu został deportowany.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .